Witaj Gościu

Cześć

Cieszę się, że do mnie zajrzałeś. Co to za stronka? Ujrzała światło dzienne latem 2010 r., chyba po prostu z potrzeby pisania. Wrzucam tu teksty przeróżne. Czasem coś urodzi się w danej chwili, to znowu pokażę efekt wielomiesięcznej pracy, gromadzenia różnych informacji, których szukam w książkach, archiwaliach, Internecie… Najczęściej dotyczą historii formacji stojących na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego, ale też dziejów mojej Małej Ojczyzny - miejsca, w którym łączą się trzy rzeki: Wisłoka, Jasiołka i Ropa. To malownicze bardzo, wyjątkowe pod wieloma względami, Jasielskie.

Poziom prac jest różny. Mają one głównie charakter popularyzatorski. Jednak – chciałbym to podkreślić, Szanowny Czytelniku - że moją ambicją jest być jak najbliżej prawdy.

Nie bądź rozczarowany, jeśli okaże się, że linki przekierowujące do innych tekstów nie będą działać. Skorzystaj wtedy z wyszukiwarki,a tekst łatwo znajdziesz. Linki nie działają z tego powodu, że to już trzecia odsłona tego bloga, w innym kawałku internetowej przestrzeni. Poprzednie strony po atakach spamowych musiały być wygaszane.

Ostatnie i polecane

Jasielskie „u progu niepodległości”


Polskie Towarzystwo Historyczne w Rzeszowie wydało kolejny, XXII tom „Prac Historyczno-Archiwalnych”. Znajduje się w nim mój artykuł p.t.  „Formacje policyjne i problemy bezpieczeństwa w powiecie jasielskim u progu niepodległości”. Opracowałem go w przeważającej mierze na podstawie materiałów archiwalnych. Informacje zdobywałem podczas kwerend w archiwach w Krakowie, Przemyślu oraz w Skołyszynie.


Praca ta – myślę – wkrótce będzie dostępna w Internecie. Wszystkie tomy poza ostatnim znajdują się na stronie Muzeum Państwowego w Rzeszowie. Korzysta się z nich bardzo łatwo. Oto link do tej strony: http://www.reprocentrum.pl/archiwum_rzeszow/ . Dla zainteresowanych historią Jasła i okolic warto wspomnieć, że do tej pory w „Pracach Historyczno-Archiwalnych” opublikowano kilka artykułów o tej okolicy, autorami są jaślanie i osoby związane z naszym regionem.

Do napisania tego artykułu skłoniła mnie ciekawość tamtej epoki i problemów, z jakimi spotykali się – w czasach wielkiej nadziei ale też ogromnej biedy, głodu, chorób i przemocy – mieszkańcy Jasła i okolic. Tak niewiele przecież opublikowano na ten temat w dotychczas w wydanych książkach. Sięgnąłem  więc do dokumentów wytworzonych przez jasielskie starostwo i policję. Znalazłem w nich przeciekawe historie.

Wspominam tu między innymi parę spraw kryminalnych z czasu przełomu tj. października i listopada 1918 r., nocną napaść kilkudziesięcioosobowej bandy na Nowy Żmigród w styczniu 1919 r. i  rabunki kramów żydowskich w Jaśle i Kołaczycach. Poza tym poruszam m.in. problemy aspiracji Łemków do budowy własnego państwa oraz zagrożenie na tym terenie działalnością rewolucyjną.
Na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego w tym czasie w powiecie jasielskim stało kilka formacji policyjnych i wojsko. Od grudnia 1918 do grudnia 1919 r. podstawową była Żandarmeria, przekształcona następnie w Policję Państwową. Na temat tej formacji publikowano bardzo niewiele. Tym większa satysfakcja przypomnieć o niej.

Komentowanie wyłączone.