Witaj Gościu

Cześć

Cieszę się, że do mnie zajrzałeś. Co to za stronka? Ujrzała światło dzienne latem 2010 r., chyba po prostu z potrzeby pisania. Wrzucam tu teksty przeróżne. Czasem coś urodzi się w danej chwili, to znowu pokażę efekt wielomiesięcznej pracy, gromadzenia różnych informacji, których szukam w książkach, archiwaliach, Internecie… Najczęściej dotyczą historii formacji stojących na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego, ale też dziejów mojej Małej Ojczyzny - miejsca, w którym łączą się trzy rzeki: Wisłoka, Jasiołka i Ropa. To malownicze bardzo, wyjątkowe pod wieloma względami, Jasielskie.

Poziom prac jest różny. Mają one głównie charakter popularyzatorski. Jednak – chciałbym to podkreślić, Szanowny Czytelniku - że moją ambicją jest być jak najbliżej prawdy.

Nie bądź rozczarowany, jeśli okaże się, że linki przekierowujące do innych tekstów nie będą działać. Skorzystaj wtedy z wyszukiwarki,a tekst łatwo znajdziesz. Linki nie działają z tego powodu, że to już trzecia odsłona tego bloga, w innym kawałku internetowej przestrzeni. Poprzednie strony po atakach spamowych musiały być wygaszane.

Ostatnie i polecane

Przedwojenny wiersz o Jaśle

syn2Wiersz ten stanowi „otwarcie” wyjątkowej, acz nieco zapomnianej pozycji. Książka „Nad trzema wodami” wydana została przed wojną, w 1935 r. Autorem jest Edward Cygan. Bardzo ciekawa to postać: literat, redaktor czasopism, więzień obozów koncentracyjnych, jaślanin. Powieść przybliża legendę ze średniowiecznego Jasła o losach tragicznej miłości Heleny, córki jasielskiego burmistrza i rycerza Zygfryda von Ellenburg. Zachęcając do lektury (np. Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa), przypominam wiersz „Mój gród”, poświęcony Jasłu – miastu and trzema wodami: Jasiołką, Wisłoką i Ropą.

Na ilustracji (fragment pocztówki z portalu www.kartki.umjaslo.pl) dach jasielskiej synagogi wspomnianej w wierszu.

moj grod

Komentowanie wyłączone.