Witaj Gościu

Cześć

Cieszę się, że do mnie zajrzałeś. Co to za stronka? Ujrzała światło dzienne latem 2010 r., chyba po prostu z potrzeby pisania. Wrzucam tu teksty przeróżne. Czasem coś urodzi się w danej chwili, to znowu pokażę efekt wielomiesięcznej pracy, gromadzenia różnych informacji, których szukam w książkach, archiwaliach, Internecie… Najczęściej dotyczą historii formacji stojących na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego, ale też dziejów mojej Małej Ojczyzny - miejsca, w którym łączą się trzy rzeki: Wisłoka, Jasiołka i Ropa. To malownicze bardzo, wyjątkowe pod wieloma względami, Jasielskie.

Poziom prac jest różny. Mają one głównie charakter popularyzatorski. Jednak – chciałbym to podkreślić, Szanowny Czytelniku - że moją ambicją jest być jak najbliżej prawdy.

Nie bądź rozczarowany, jeśli okaże się, że linki przekierowujące do innych tekstów nie będą działać. Skorzystaj wtedy z wyszukiwarki,a tekst łatwo znajdziesz. Linki nie działają z tego powodu, że to już trzecia odsłona tego bloga, w innym kawałku internetowej przestrzeni. Poprzednie strony po atakach spamowych musiały być wygaszane.

Ostatnie i polecane

Wiersz o policjantach w czasie wojny polsko-bolszewickiej

policja konnaNiedawno obchodziliśmy Święto Wojska Polskiego. Było to w rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r. O policji w tym czasie się rzadko się wspomina. Inaczej było w okresie międzywojennym, kiedy to Policja Państwowa z tej okazji starała się przypominać o udziale jej funkcjonariuszy w tej tak ważnej dla losów Polski i Europy bitwie. Wspominano udział w walkach frontowych, ale też w zapewnieniu bezpieczeństwa na zapleczu. Była to kwestia niezmiernie ważna wobec konieczności zwalczania agitacji „wywrotowej” i sabotaży. Na dowód przytaczam wiersz.

k. Makuszynski. fot. pl.wikipedia.orgJest to utwór pióra Kornela Makuszyńskiego pt. „Nasi policjanci w 1920 roku”. Opublikowany został w gazecie „Goniec Krakowski”, nr 2018 z 21 września 1925 r.

Na zdjęciu u góry oddział konny Policji Państwowej. Pozwolę sobie przypomnieć, że jeden z szwadron dywizjonu słynnych Huzarów Śmierci składał się z policjantów. Policjanci walczyli w jednolitym granatowym umundurowaniu.

Na zdjęciu obok Kornel Makuszyński (fot. z pl.wikipedia.org.)

Policjanci w 1920 r. Makuszynski

Komentowanie wyłączone.