Witaj Gościu

Cześć

Cieszę się, że do mnie zajrzałeś. Co to za stronka? Ujrzała światło dzienne latem 2010 r., chyba po prostu z potrzeby pisania. Wrzucam tu teksty przeróżne. Czasem coś urodzi się w danej chwili, to znowu pokażę efekt wielomiesięcznej pracy, gromadzenia różnych informacji, których szukam w książkach, archiwaliach, Internecie… Najczęściej dotyczą historii formacji stojących na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego, ale też dziejów mojej Małej Ojczyzny - miejsca, w którym łączą się trzy rzeki: Wisłoka, Jasiołka i Ropa. To malownicze bardzo, wyjątkowe pod wieloma względami, Jasielskie.

Poziom prac jest różny. Mają one głównie charakter popularyzatorski. Jednak – chciałbym to podkreślić, Szanowny Czytelniku - że moją ambicją jest być jak najbliżej prawdy.

Nie bądź rozczarowany, jeśli okaże się, że linki przekierowujące do innych tekstów nie będą działać. Skorzystaj wtedy z wyszukiwarki,a tekst łatwo znajdziesz. Linki nie działają z tego powodu, że to już trzecia odsłona tego bloga, w innym kawałku internetowej przestrzeni. Poprzednie strony po atakach spamowych musiały być wygaszane.

Ostatnie i polecane

Jasielskie sprzed pół wieku w „Nowinach Rzeszowskich”

stolikreklamaMinął marzec. Nie był łaskawy – zima i zima. Pomyślałem, że skoro w Internecie są całe roczniki „Nowin Rzeszowskich” zajrzę, jaki też marzec był przed półwieczem. Okazuje się, że miesiąc ten 1963 r. na początku był mroźny i śnieżny, ale koło połowy zrobiła się wiosna. Przy okazji jednak zauważyłem w tej gazecie kilka ciekawostek z Jasła i okolic. Jakie to osiągnięcia znalazły swoje miejsce w tej propagandówce?

Zanim o nich warto wspomnieć, że „Nowiny Rzeszowskie” były tubą propagandową, najważniejszą w naszej regionie, „przewodniej siły”, czyli Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. To co dotyczyło naszego regionu, to były w zdecydowanej większości sukcesy, mające być sukcesami komunistycznej władzy. Kto starszy, pamięta tamte czasy i tamte teksty. A może pisanie w kategorii sukcesów w jakieś mierze było jednak uzasadnione? Oceńcie sami.

Jasło potęgą w widokówkowej branży

PTTK kojarzy nam się z wycieczkami. Nie zawsze tak było. W rzeczonym 1963 r. nazwę taką nosiło przedsiębiorstwo produkujące kartki pocztowe. Co miesiąc produkowano tu 500 tysięcy widokówek! Przedsiębiorstwo zatrudniało 60 pań. Plany były ambitne: produkcja na eksport, wzrost zatrudnienia, rozbudowa zakładu.

pttkJaslo1963

Żmigród mocarstwem piernikowym

Propaganda zapowiadała, że Żmigród zmierzy się z samym Toruniem. Nie, to nie żart. 700 ton smakołyków: pierników czekoladowych, kakaowych, lukrowanych miało być wyprodukowanych właśnie w podgórskim grodzie. Najwyższe czynniki polityczne podjęły przecież taką decyzję.

Zmigrodzkie piernikiNRz63z12.03.63s.4

Innowacyjna jasielska telekomunikacja

W tym miesiącu ogłoszono wielki sukces jasielskiej myśli technologicznej. Okazało się, że tutejszy Rejonowy Urząd Telekomunikacyjny przoduje w działalności innowacyjnej. Wnioski nowatorskie jasielskich inżynierów (zapewne i techników) przyniosły milion złotych oszczędności! Jeden projekt racjonalizatorski przypadał na trzech pracowników.

JasloNRz72 z26.03.1963,s.3

Klecie dają przykład

Mieszkańcy tej miejscowości pobili rekord. Jeszcze nie skończył się kwartał a oni już zebrali całą kwotę ujętą w rocznym planie zbiórki na Społeczny Fundusz Budowy Szkół. „Nowiny Rzeszowskie” dawały postawę klecian za przykład dla mieszkańców innych wsi.KlecieNRz68z21.03.63,s.4

Agronomówka w Łubnie Szlacheckim

Zatrudnienie aż trzech specjalistów: lekarza weterynarii, zootechnika i agronoma zapowiadano po dokończeniu remontu budynku agronomówki. Zachętą dla nich było średnio po pół hektara ziemi.

Lubno NRz66z19.03.63,s.3.

W Skołyszynie wodociąg

Podłączenie wody za pomocą wodociągu zapowiadano w Skołyszynie. Inwestycja miała być wykonana przy pomocy państwa.

SkolyszynNRznr56 z 7.03.1963,s.3.

Pożar w Zarzeczu

W „Nowinach” znalazła się też notka o pożarze. W Zarzeczu spłonął dom i budynki gospodarcze. Przyczyną było zapalenie się sadzy w kominie.

pozarNRzNr73z27.03.1963,s.4

Zapraszamy do reklamy

Na koniec reklama. Dla tych, którzy odłożyli nieco grosza najnowocześniejszy sprzęt – automatyczny gramofon radiowy, a zarazem stolik pod telewizor. Nie byle jaki, bo produkcji niemieckiej, oczywiście z „bratniej” NRD. Nowoczesne cudeńko – obiekt marzeń nie jednego mieszkańca powiatu jasielskiego.  Cena tylko 1500 złotych. (Przeciętne wynagrodzenie miesięczne wynosiło wtedy 1763 złote.) Może ktoś z Sz.P. Czytelników ma to to jeszcze gdzieś na strychu?

stolikreklama

Komentowanie wyłączone.