Witaj Gościu

Cześć

Cieszę się, że do mnie zajrzałeś. Co to za stronka? Ujrzała światło dzienne latem 2010 r., chyba po prostu z potrzeby pisania. Wrzucam tu teksty przeróżne. Czasem coś urodzi się w danej chwili, to znowu pokażę efekt wielomiesięcznej pracy, gromadzenia różnych informacji, których szukam w książkach, archiwaliach, Internecie… Najczęściej dotyczą historii formacji stojących na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego, ale też dziejów mojej Małej Ojczyzny - miejsca, w którym łączą się trzy rzeki: Wisłoka, Jasiołka i Ropa. To malownicze bardzo, wyjątkowe pod wieloma względami, Jasielskie.

Poziom prac jest różny. Mają one głównie charakter popularyzatorski. Jednak – chciałbym to podkreślić, Szanowny Czytelniku - że moją ambicją jest być jak najbliżej prawdy.

Nie bądź rozczarowany, jeśli okaże się, że linki przekierowujące do innych tekstów nie będą działać. Skorzystaj wtedy z wyszukiwarki,a tekst łatwo znajdziesz. Linki nie działają z tego powodu, że to już trzecia odsłona tego bloga, w innym kawałku internetowej przestrzeni. Poprzednie strony po atakach spamowych musiały być wygaszane.

Ostatnie i polecane

Siedziba jasielskiej policji przed wojną

pkpp JasloOdnalazłem wreszcie odpowiedź na od lat nurtujące mnie pytanie o lokalizację przedwojennej siedziby policji w Jaśle. Z pomocą przyszedł mi Kazimierz Piechna, przedwojenny policjant. Tenże Piechna, w drugiej połowie lat 30. XX wieku, pełnił służbę na posterunku w Brzostku, wchodzącego w tym czasie w skład Powiatowej Komendy Policji Państwowej w Jaśle. Oprócz tego, że pełnił służbę na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców, był zapalonym fotografem. Jego zdjęcie przedstawiające budynek jasielskiej komendy zostało wyróżnione  w konkursie organizowanym przez tygodnik „Na Posterunku”.

Redakcja czasopisma w kwietniu 1936 r. ogłosiła kolejny, IX konkurs fotograficzny. Tym razem zadaniem uczestników było pokazanie jakichkolwiek obiektów zajmowanych przez policję. Piechna wysłał kilka zdjęć, wśród nich jedno, które dało mu drugie miejsce w konkursie. Fotografia przedstawiała fasadę siedziby Powiatowej Komendy Policji Państwowej w Jaśle nocą. Zdjęcie zostało opublikowane na pierwszej stronie tygodnika, latem 1936 roku.

Oto wyróżnione zdjęcie:

komenda XX

Jak się okazuje komenda mieściła się w wyjątkowo okazałym obiekcie. Była to jedna z perełek architektonicznych, słynnego w tamtym czasie ze swej urody miasta. Nie trudno było go znaleźć na starych fotografiach. Stare Jasło można podziwiać na wyjątkowym portalu „Stare Jasielskie Pocztówki”, który jest owocem pasji Pana Jerzego Rucińskiego.

Komenda mieściła się w dawnej siedzibie Banku Austro-Węgierskiego przy ulicy Czackiego. Po pierwszej wojnie bank przestał funkcjonować, dlatego najpewniej przeszedł on w zarząd starostwa, które udostępniło go na potrzeby formacji policyjnych. W czasie wojny była tam siedziba niemieckiej policji kryminalnej. Dziś ten budynek wygląda zupełnie inaczej – to obiekt PKO SA oznaczony żubrem.

Piękne zdjęcie wykonane przez posterunkowego Piechnę być może już nie istnieje. Na poszarzałej dziś „jedynce” tygodnika „Na Posterunku” mamy słabej jakości kopię. Ale dzięki zdjęciom przedwojennego Jasła możemy dziś podziwiać ten budynek w całej okazałości. Oto jedno ze zdjęć z pocztówek J. Rucińskiego przedstawiające ten obiekt w niemal pełnej okazałości na początku XX wieku. (Na pierwszym planie):

bank austriacki w Jaśle

 

 

Komentowanie wyłączone.