Witaj Gościu

Cześć

Cieszę się, że do mnie zajrzałeś. Co to za stronka? Ujrzała światło dzienne latem 2010 r., chyba po prostu z potrzeby pisania. Wrzucam tu teksty przeróżne. Czasem coś urodzi się w danej chwili, to znowu pokażę efekt wielomiesięcznej pracy, gromadzenia różnych informacji, których szukam w książkach, archiwaliach, Internecie… Najczęściej dotyczą historii formacji stojących na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego, ale też dziejów mojej Małej Ojczyzny - miejsca, w którym łączą się trzy rzeki: Wisłoka, Jasiołka i Ropa. To malownicze bardzo, wyjątkowe pod wieloma względami, Jasielskie.

Poziom prac jest różny. Mają one głównie charakter popularyzatorski. Jednak – chciałbym to podkreślić, Szanowny Czytelniku - że moją ambicją jest być jak najbliżej prawdy.

Nie bądź rozczarowany, jeśli okaże się, że linki przekierowujące do innych tekstów nie będą działać. Skorzystaj wtedy z wyszukiwarki,a tekst łatwo znajdziesz. Linki nie działają z tego powodu, że to już trzecia odsłona tego bloga, w innym kawałku internetowej przestrzeni. Poprzednie strony po atakach spamowych musiały być wygaszane.

Ostatnie i polecane

O dominikanach żmigrodzkich (7). Dodatek: mapka dot. lokalizacji

map2Dzięki Czytelnikom mojej opowieści o dominikanach, w ręce wpadła mi kopia ciekawego opracowania z 1981 r. pod nazwą: „Nowy Żmigród. Studium historyczno-urbanistyczne”. Autorem jest mgr inż. arch.  Radomir Wnorowski. Opisano w nim wyniki skrupulatnych badań miasta. Spośród wielu podanych tam informacji, postanowiłem jedną – dotyczącą lokalizacji kościoła dominikanów – wykorzystać do niniejszej publikacji.

Chodzi o mapkę, na której przedstawiono obrys murów, Bramę Węgierską, stary trakt i nowszy – wytyczony przez Austriaków, który istnieje do dziś. Na mapce – zarys kwadratu (zamkniętego od południa murem, od zachodu skarpą) oznaczony cyferką „3” – wskazuje obszar, na którym znajdował się kościół.

mapa żmigrodu

Komentowanie wyłączone.