Witaj Gościu

Cześć

Cieszę się, że do mnie zajrzałeś. Co to za stronka? Ujrzała światło dzienne latem 2010 r., chyba po prostu z potrzeby pisania. Wrzucam tu teksty przeróżne. Czasem coś urodzi się w danej chwili, to znowu pokażę efekt wielomiesięcznej pracy, gromadzenia różnych informacji, których szukam w książkach, archiwaliach, Internecie… Najczęściej dotyczą historii formacji stojących na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego, ale też dziejów mojej Małej Ojczyzny - miejsca, w którym łączą się trzy rzeki: Wisłoka, Jasiołka i Ropa. To malownicze bardzo, wyjątkowe pod wieloma względami, Jasielskie.

Poziom prac jest różny. Mają one głównie charakter popularyzatorski. Jednak – chciałbym to podkreślić, Szanowny Czytelniku - że moją ambicją jest być jak najbliżej prawdy.

Nie bądź rozczarowany, jeśli okaże się, że linki przekierowujące do innych tekstów nie będą działać. Skorzystaj wtedy z wyszukiwarki,a tekst łatwo znajdziesz. Linki nie działają z tego powodu, że to już trzecia odsłona tego bloga, w innym kawałku internetowej przestrzeni. Poprzednie strony po atakach spamowych musiały być wygaszane.

Ostatnie i polecane

Przedwojenni policjanci z Jasła na fotografiach

policjanci4Trudno jest znaleźć jakieś zdjęcie przedwojennego policjanta. Takie fotografie były zabierane już zaraz po wojnie przez Sowietów. Służyły im do poszukiwań ludzi tworzących aparat państwowy II RP. Tym większą dla mnie satysfakcją było odkrycie dwóch zdjęć, na których uchwycono policjantów podczas służby w Jaśle. Zdjęcia znalazłem w zbiorach niedawno zmarłego Mieczysława Mikulskiego, przekazanych Stowarzyszeniu Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego.

Jak widać, fotografie wykonano w Jaśle, w latach 30.,  podczas manifestacji, najprawdopodobniej w święto narodowe. Na zdjęciu pierwszym policjant wszedł na pierwszy plan przed Gwardią Dębowiecką. Na drugim – stojąc po lewej – pilnuje aby publiczność nie zakłóciła porządku.

Nazwiska funkcjonariuszy można znaleźć w archiwaliach ale kto jest dziś w stanie powiedzieć, którzy z nich są na tych zdjęciach ?

policjanci2

policjanci1policjanci3

Komentowanie wyłączone.