Witaj Gościu

Cześć

Cieszę się, że do mnie zajrzałeś. Co to za stronka? Ujrzała światło dzienne latem 2010 r., chyba po prostu z potrzeby pisania. Wrzucam tu teksty przeróżne. Czasem coś urodzi się w danej chwili, to znowu pokażę efekt wielomiesięcznej pracy, gromadzenia różnych informacji, których szukam w książkach, archiwaliach, Internecie… Najczęściej dotyczą historii formacji stojących na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego, ale też dziejów mojej Małej Ojczyzny - miejsca, w którym łączą się trzy rzeki: Wisłoka, Jasiołka i Ropa. To malownicze bardzo, wyjątkowe pod wieloma względami, Jasielskie.

Poziom prac jest różny. Mają one głównie charakter popularyzatorski. Jednak – chciałbym to podkreślić, Szanowny Czytelniku - że moją ambicją jest być jak najbliżej prawdy.

Nie bądź rozczarowany, jeśli okaże się, że linki przekierowujące do innych tekstów nie będą działać. Skorzystaj wtedy z wyszukiwarki,a tekst łatwo znajdziesz. Linki nie działają z tego powodu, że to już trzecia odsłona tego bloga, w innym kawałku internetowej przestrzeni. Poprzednie strony po atakach spamowych musiały być wygaszane.

Ostatnie i polecane

Policja na kursie na prawa człowieka

nauki społeczne1Wkrótce minie 25 lat od chwili kiedy Milicję Obywatelską przekształcono w Policję. Ćwierć wieku – zupełnie inna rzeczywistość. Kiedyś formacja zamknięta, która u znaczącej większość mieszkańców tego kraju budziła niechęć. Dziś opinie o niej są zdecydowanie bardziej przychylne (a na tle innych instytucji – wprost wyjątkowe). Jak mogło jednak być inaczej skoro w minionym ćwierćwieczu tak wiele zrobiono dla podniesienia praworządności działań Policji? Zmiany pragmatyk, przejrzystość działania i otwartość na krytykę publiczną, promowanie formacji jako nie tylko części władzy, ale przede wszystkim społecznej służby. Stalowoszary okręt (w tzw. międzyczasie nabierający granatowej barwy) pod policyjną banderą obrał kierunek na prawa człowieka i – moim zdaniem – pomimo paru sztormów i problemów z niektórymi członkami załogi – nie schodzi z tego kursu.

nauki społeczneNapisałem pracą na temat praw człowieka w polskiej Policji. A konkretnie- działalności kilkudziesięciu zapaleńców, którzy w swej policyjnej służbie zajmowali się wdrażaniem „prawoczłowieczych” zmian w Policji będąc pełnomocnikami komendantów w tym właśnie zakresie. Artykuł został opublikowany w wydawnictwie Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie „Nauki Społeczne na rzecz bezpieczeństwa wewnętrznego: red. Piotr Bogdalski. Książka ukazała się w związku z konferencją z okazji 60-lecia policyjnej Alma Mater, która odbyła się przed tygodniem.

Składa się ona z czterech części:
1 – Rola szkolnictwa policyjnego w kształtowaniu bezpieczeństwa wewnętrznego.
2 – Administracja publiczna wobec praw człowieka.
3 – „Nauki policyjne” jako obszar rozwoju nauk o bezpieczeństwie.
4 – Rozwój Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie w obszarze nauk społecznych.

Tytuł mojego artykułu: „Dziesięciolecie działalności struktury pełnomocników komendantów Policji ds. ochrony praw człowieka (2004-2014)”.

 

 

Komentowanie wyłączone.