Niedawno minęła setna rocznica wybuchu I wojny światowej. Sporo w mediach na ten temat. A już o froncie francusko-niemieckim i Verdun – niemal do przesady. Dla naszych przodków ta wojna też była wielka traumą. Ale konflikt zbrojny to również czas postępu technicznego. Mieszkańcy Jasielskiego mieli okazję zobaczyć nie tylko nowoczesną broń ale też maszyny i pojazdy wykorzystywane na potrzeby armii. Na niebie pojawiły się samoloty. O takim wydarzeniu wspomina Wojciech Breowicz z Osobnicy. Mieszkańcy tej wsi po raz pierwszy zobaczyli aeroplan latem 1914 r.
Nasz poeta ludowy opisał wydarzenie w sposób nieco humorystyczny. Było to na początku sierpnia 1914 r. Widok samolotu „podziwem i trwogą napełnił serca mieszkańców”. Zaskoczył ich pracujących w polu. „Ciężko prostowały się zgarbione przy pracy postacie, spoglądając za ginącym w oparach popołudniowego słońca dźwięczącym posłańcem wojny. ”
Młody człowieka tak zapamiętał wymianę zdań pomiędzy osobniczanami.
Cytaty z książki Wojciecha Breowicza „Wybór utworów, cz. 2. Trzy etapy. Pamiętnik”, Warszawa 1956.
Na zdjęciu aeroplan tamtej epoki z rodziny austriacko-niemieckich samolotów szkoleniowo-rozpoznawczych. Może właśnie taką „gadzinę” zobaczyli mieszkańcy Osobnicy. Zdjęcie z wikipedia.org.
Najnowsze komentarze