Witaj Gościu

Cześć

Cieszę się, że do mnie zajrzałeś. Co to za stronka? Ujrzała światło dzienne latem 2010 r., chyba po prostu z potrzeby pisania. Wrzucam tu teksty przeróżne. Czasem coś urodzi się w danej chwili, to znowu pokażę efekt wielomiesięcznej pracy, gromadzenia różnych informacji, których szukam w książkach, archiwaliach, Internecie… Najczęściej dotyczą historii formacji stojących na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego, ale też dziejów mojej Małej Ojczyzny - miejsca, w którym łączą się trzy rzeki: Wisłoka, Jasiołka i Ropa. To malownicze bardzo, wyjątkowe pod wieloma względami, Jasielskie.

Poziom prac jest różny. Mają one głównie charakter popularyzatorski. Jednak – chciałbym to podkreślić, Szanowny Czytelniku - że moją ambicją jest być jak najbliżej prawdy.

Nie bądź rozczarowany, jeśli okaże się, że linki przekierowujące do innych tekstów nie będą działać. Skorzystaj wtedy z wyszukiwarki,a tekst łatwo znajdziesz. Linki nie działają z tego powodu, że to już trzecia odsłona tego bloga, w innym kawałku internetowej przestrzeni. Poprzednie strony po atakach spamowych musiały być wygaszane.

Ostatnie i polecane

O powstaniu okręgu VII krakowskiego (1919-1921)

Powstał artykuł na temat organizowania Policji Państwowej okręgu krakowskiego w latach 1919-1921.  Zakres czasowy ma uzasadnienie. 1 grudnia 1919 r. ustawa o Policji Państwowej z 24 lipca 1919 r. zaczęła obowiązywać na tym terenie, a do jesieni 1921 r. – do powstania II (wojewódzkiego) szczebla administracji – okręg znajdował się w specyficznej sytuacji, podlegając pod szczebel pośredni – Komendanta Policji Państwowej na Małopolskę we Lwowie. Był to czas organizacji jednostek policji w Małopolsce i jednocześnie próba utrzymania potencjału kadrowego, po który sięgała Warszawa i inne okręgi.

Tekst nosi tytuł: „Budowa struktur i kadr Policji Państwowej okręgu krakowskiego (1919-1921). Zarys problematyki.” Powinien być przydatny dla tych, którzy będą się interesować się tymi zagadnieniami, choćby w związku ze zbliżającą się setną rocznicą utworzenia Policji Państwowej. Gdzie będzie można przeczytać ten tekst? Wkrótce się okaże – wtedy dam znać.

Poniżej prezentuję szkic – wizualizację struktur policyjnych okręgu po rozpoczęciu działalności województwa krakowskiego – jesienią 1921 r. Po wyłączeniu z okręgu powiatów: kolbuszowskiego, rzeszowskiego, strzyżowskiego i tarnobrzeskiego, w skład komendy okręgu VII wchodziły 22 komendy powiatowe i komenda Kraków-miasto.

Schematu w artykule nie będzie. Chyba tu dobre będzie dla niego miejsce.

 

 

Komentowanie wyłączone.