Witaj Gościu

Cześć

Cieszę się, że do mnie zajrzałeś. Co to za stronka? Ujrzała światło dzienne latem 2010 r., chyba po prostu z potrzeby pisania. Wrzucam tu teksty przeróżne. Czasem coś urodzi się w danej chwili, to znowu pokażę efekt wielomiesięcznej pracy, gromadzenia różnych informacji, których szukam w książkach, archiwaliach, Internecie… Najczęściej dotyczą historii formacji stojących na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego, ale też dziejów mojej Małej Ojczyzny - miejsca, w którym łączą się trzy rzeki: Wisłoka, Jasiołka i Ropa. To malownicze bardzo, wyjątkowe pod wieloma względami, Jasielskie.

Poziom prac jest różny. Mają one głównie charakter popularyzatorski. Jednak – chciałbym to podkreślić, Szanowny Czytelniku - że moją ambicją jest być jak najbliżej prawdy.

Nie bądź rozczarowany, jeśli okaże się, że linki przekierowujące do innych tekstów nie będą działać. Skorzystaj wtedy z wyszukiwarki,a tekst łatwo znajdziesz. Linki nie działają z tego powodu, że to już trzecia odsłona tego bloga, w innym kawałku internetowej przestrzeni. Poprzednie strony po atakach spamowych musiały być wygaszane.

Ostatnie i polecane

Zdjęcia policji w Jasielskiem w latach 30.

Zd10Zapraszam do obejrzenia zdjęć przedwojennych policjantów z powiatu jasielskiego. Znalazłem je w przedwojennym czasopiśmie „Na Posterunku”. Jakość skanów pozostawia wiele do życzenia ale – myślę – są ciekawe. Ich autorem jest Kazimierz Piechna, posterunkowy, który pełnił służbę na posterunku w Brzostku, wchodzącego od 1 kwietnia 1932 r. w skład Powiatowej Komendy Policji Państwowej w Jaśle.

Ciekawe czy w miasteczku istnieje jeszcze budynek posterunku widoczny na zdjęciu głównym. Był to – jak widać -bardzo charakterystyczny obiekt. Wartości religijne były bardzo ważne dla funkcjonariuszy i formacji w ogóle, skoro krzyż na froncie budynku wyeksponowany został tak mocno, a zdjęcie opublikowano w oficjalnej gazecie Policji Państwowej (marzec 1936 r.).

zd1

Dwaj policjanci z Brzostku wyruszyli w patrol. Widać ich na kolejnym zdjęciu.

zd2

Policjant na tropie. Może podejrzewa, ze to ślad kłusownika? A może został w tyle za wiodącym patrol?

zd3

A jak pracowało się na posterunku? Tutaj mamy jednego z funkcjonariuszy zajętego konserwacją karabinu.

zd4

A to zdjęcie zrobiono najprawdopodobniej w komendzie powiatowej w Jaśle. Uprawdopodabnia to okno, które miało szerokie ramy, bardzo podobne jak to na zdjęciu budynku z zewnątrz. O tym, że to jasielskie dowodzi mapa na ścianie przedstawiająca nasz powiat z podziałem na gminy zbiorcze. Tytuł „Na dyżurce”.

zd5

Na zdjęciu chyba ten sam policjant, który powyżej czyści broń. Tutaj zajęty grą w szachy. Dwie panie słuchające radia. Żony na posterunku, gdzie mogły kwaterować policyjne rodziny? A może telefonistki i dzieje się to na komendzie powiatowej?

zd6

Policjant przeprowadzający dzieci przez potok po wąskiej kładce. Gdzie to mogło być? Stara, kurna, chałupa, którą widzimy w tle, na pewno od dawna nie istnieje.  Potoków tego typu w Jasielskiem sporo.

zd7

W latach 30 w policji mocno postawiono na sport. W Jaśle działał PKS czyli Policyjny Klub Sportowy.   Zd8Tutaj zdjęcie pod tytułem „Czytanie gazet w Tarnowie”. Zdjęcie trochę późniejsze. Czy Piechnę tam przeniesiono? Czy zajrzał tam gościnnie? – Tego jeszcze nie wiem.  Ilustrowany Kuryer Codzienny był najpopularniejszym dziennikiem w Małopolsce.

Zd9

Biurokracja nie służy tej służbie, a tu wciąż papiery i papiery… posypały się – miał pecha pan przodownik. A może zatrzymał się, bo zauważył „bibułę” rzuconą przez wywrotowców. Miejsce wydaje się znajome. Może to droga na Kołaczyce, może Brzostek? Wydaje się, że w dali jest wieża kościoła. A może mostek coś skojarzy?

Zd10

Tutaj mamy kontrolę drogową. Motocykl na numerach województwa krakowskiego.

Zd12

A na koniec niezbyt wyraźne ale ciekawe zdjęcie świadczące o hobby jednego z funkcjonariuszy. Lubił powędkować.

Zd11

2 komentarze Zdjęcia policji w Jasielskiem w latach 30.

  • iwona

    Wyraźnie wynika z fotografii, że w II PR policjant był w służbie społeczeństwa. Kocham takie stare zdjęcia. Proszę publikować jak najwięcej.