Witaj Gościu

Cześć

Cieszę się, że do mnie zajrzałeś. Co to za stronka? Ujrzała światło dzienne latem 2010 r., chyba po prostu z potrzeby pisania. Wrzucam tu teksty przeróżne. Czasem coś urodzi się w danej chwili, to znowu pokażę efekt wielomiesięcznej pracy, gromadzenia różnych informacji, których szukam w książkach, archiwaliach, Internecie… Najczęściej dotyczą historii formacji stojących na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego, ale też dziejów mojej Małej Ojczyzny - miejsca, w którym łączą się trzy rzeki: Wisłoka, Jasiołka i Ropa. To malownicze bardzo, wyjątkowe pod wieloma względami, Jasielskie.

Poziom prac jest różny. Mają one głównie charakter popularyzatorski. Jednak – chciałbym to podkreślić, Szanowny Czytelniku - że moją ambicją jest być jak najbliżej prawdy.

Nie bądź rozczarowany, jeśli okaże się, że linki przekierowujące do innych tekstów nie będą działać. Skorzystaj wtedy z wyszukiwarki,a tekst łatwo znajdziesz. Linki nie działają z tego powodu, że to już trzecia odsłona tego bloga, w innym kawałku internetowej przestrzeni. Poprzednie strony po atakach spamowych musiały być wygaszane.

Ostatnie i polecane

Kadra przedwojennej policji na fotografii

frontoweNa najpiękniejszej – moim zdaniem – jasielskiej stronie internetowej – z jasielskimi pocztówkami zebranymi przez Pana Jerzego Rucińskiego (http://www.kartki.umjaslo.pl/) jest jedno zdjęcie policyjne. Dla historii tutejszej policji wprost nadzwyczajnej wartości. Nazwano je „Komenda Policji w Jaśle”. Na fotografii znajdują się 54 osoby: policjanci i ich żony oraz pięcioro dzieci. Każda postać to zagadka. Może ktoś, kto trafi na tę stronkę pomoże w identyfikacji przedwojennych policjantów?

Jeśli ktoś taki się znajdzie, proszę o kontakt poczta@skibamariusz.pl.

pozeganie Waltera

Na tę chwilę kilka uwag – z tego co do tej pory ustaliłem – o dwóch najważniejszych tu funkcjonariuszach – komendantach Policji Państwowej. Pierwszy z nich – ten, którego żegnano – to Jerzy Walter. Był on komendantem w Jaśle od 1931 r. Ma na sobie mundur komisarza Policji Państwowej.

J. Walter

Jerzy Walter – komendant powiatowy Policji Państwowej w Jaśle od 31 czerwca 1931 r. do przełomu lat 1935/1936.

Na zdjęciu jest jeszcze jeden oficer. Nawet wyższego stopnia aniżeli komendant Walter. To Włodzimierz Pitułej, nadkomisarz. Właśnie przybył do Jasła aby, jak się później okazało, zaledwie przez rok dowodzić tutejszą jednostką. Wkrótce potem odszedł z policji, a jego dalsze wybory życiowe w czasie wojny, nie pozwalają wystawić temu człowiekowi pozytywnej opinii. Ale to już temat na inną opowieść.

W.Pitułej

Włodzimierz Pitułej – komendant powiatowy Policji Państwowej w Jaśle w latach od przełomu lat 1935/1936 do 1937.

Na stronie o jasielskich pocztówkach znajduje się zapis, że zdjęcie wykonano w 1934 r. oraz, że przedstawia prawie całą komendę powiatową. Nie są to precyzyjne dane. Fotografia została wykonana pod koniec 1935 r. lub na początku 1936 r. Z innych źródeł można się bowiem dowiedzieć, że Walter został odwołany z funkcji komendanta a Pitułej powołany na to stanowisko na przełomie 1935/1936 r.

Co do osób obecnych na pożegnaniu: na zdjęciu widzimy trzech albo czterech nieumundurowanych. Są to najprawdopodobniej policjanci służby śledczej. Spośród mundurowych mamy 12 przodowników i starszych przodowników. Są to komendanci posterunków. Pozostali to starsi posterunkowi i zaledwie paru posterunkowych.

Zdjęcie w dużym powiększenie, a dodatkowo nawet przez lupę można obejrzeć tutaj: kliknij. wchodząc do ” jasło pocztówki” a potem do „pozostałych”, strona nr 12. 

Komentowanie wyłączone.