Witaj Gościu

Cześć

Cieszę się, że do mnie zajrzałeś. Co to za stronka? Ujrzała światło dzienne latem 2010 r., chyba po prostu z potrzeby pisania. Wrzucam tu teksty przeróżne. Czasem coś urodzi się w danej chwili, to znowu pokażę efekt wielomiesięcznej pracy, gromadzenia różnych informacji, których szukam w książkach, archiwaliach, Internecie… Najczęściej dotyczą historii formacji stojących na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego, ale też dziejów mojej Małej Ojczyzny - miejsca, w którym łączą się trzy rzeki: Wisłoka, Jasiołka i Ropa. To malownicze bardzo, wyjątkowe pod wieloma względami, Jasielskie.

Poziom prac jest różny. Mają one głównie charakter popularyzatorski. Jednak – chciałbym to podkreślić, Szanowny Czytelniku - że moją ambicją jest być jak najbliżej prawdy.

Nie bądź rozczarowany, jeśli okaże się, że linki przekierowujące do innych tekstów nie będą działać. Skorzystaj wtedy z wyszukiwarki,a tekst łatwo znajdziesz. Linki nie działają z tego powodu, że to już trzecia odsłona tego bloga, w innym kawałku internetowej przestrzeni. Poprzednie strony po atakach spamowych musiały być wygaszane.

Ostatnie i polecane

Eugeniusz Hass – ostatni przedowojenny komendant policji w Jaśle

hassPowoli uzupełnia mi się poczet przedwojennych komendantów Policji Państwowej w Jaśle. Było ich prawdopodobnie pięciu. Na ostatniego natrafiłem niespodzianie trochę, przeglądając akta Instytutu Pamięci Narodowej. Eugeniusz Hass – tak się nazywał – był po wojnie rozpracowywany przez Urząd Bezpieczeństwa. W związku z tym powstała pewna notatka. Znalazłem w niej dane, które pozwoliły na odkrycie kilku faktów z jego życia.

Komisarz Eugeniusz Hass, syn Augusta, urodził się 23 lutego 1891 r. w Toporowie- Bażanówce. Do Jasła przybył w 1937 r. obejmując stanowisko powiatowego komendanta Policji Państwowej. Wcześniej jego miejscem pracy była komenda wojewódzka PP w Krakowie, gdzie był kierownikiem referatu administracyjno-personalnego. Jeszcze wcześniej dowodził komendą w Ropczycach.

W Jaśle przebywał do września 1939 r. Po przegranej kampanii, podobnie jak wielu oficerów, przekroczył granicę z Węgrami, gdzie został internowany. W obozie przebywał do 1941 r. W tym roku zdecydował się wrócić. Przedwojenni policjanci byli pod groźbą najsurowszych kar zobowiązani do zgłoszenia się do służby w Policji Polskiej Generalnego Gubernatorstwa. Hass po powrocie został skierowany został przez władze okupacyjne do Chełma, gdzie – zdaniem autora notatki UB – powierzono mu funkcję komendanta powiatowego policji. W 1944 roku wrócił do Jasła i zamieszkał w Brzyszczkach.

Po przejściu frontu zaangażował się w działalność społeczną. Musiał cieszyć się u jaślan dużą estymą, skoro aż do 1949 r. pracował na stanowisku Inspektora Samorządu w Jaśle. W grudniu tego roku został z tego stanowiska zwolniony ale znalazł zatrudnienie jako zarządca szpitala w Jaśle. W tym czasie – po wielu latach bezpartyjności – wstąpił do Stronnictwa Demokratycznego.

Najstarsi jaślanie musieli znać Eugeniusza Hassa. Przeżył bowiem jeszcze wiele lat po wojnie mieszkając w naszym mieście. Zmarł 28 listopada 1965 r. Jego grób znajduje się na starym cmentarzu. (na fotografii)

Komentowanie wyłączone.