Witaj Gościu

Cześć

Cieszę się, że do mnie zajrzałeś. Co to za stronka? Ujrzała światło dzienne latem 2010 r., chyba po prostu z potrzeby pisania. Wrzucam tu teksty przeróżne. Czasem coś urodzi się w danej chwili, to znowu pokażę efekt wielomiesięcznej pracy, gromadzenia różnych informacji, których szukam w książkach, archiwaliach, Internecie… Najczęściej dotyczą historii formacji stojących na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego, ale też dziejów mojej Małej Ojczyzny - miejsca, w którym łączą się trzy rzeki: Wisłoka, Jasiołka i Ropa. To malownicze bardzo, wyjątkowe pod wieloma względami, Jasielskie.

Poziom prac jest różny. Mają one głównie charakter popularyzatorski. Jednak – chciałbym to podkreślić, Szanowny Czytelniku - że moją ambicją jest być jak najbliżej prawdy.

Nie bądź rozczarowany, jeśli okaże się, że linki przekierowujące do innych tekstów nie będą działać. Skorzystaj wtedy z wyszukiwarki,a tekst łatwo znajdziesz. Linki nie działają z tego powodu, że to już trzecia odsłona tego bloga, w innym kawałku internetowej przestrzeni. Poprzednie strony po atakach spamowych musiały być wygaszane.

Ostatnie i polecane

Książka o przeworskiej policji

W grudniu światło dzienne ujrzało, wyjątkowe dla środowiska policyjnego, wydawnictwo. Jego większą część poświęcono dziejom formacji policyjnych. Powstanie książki to efekt współdziałania miejscowego samorządu, środowiska naukowego i kulturalnego regionu oraz Policji.

Powstanie wydawnictwa związane jest z Jubileuszem obchodów 100-lecia powstania Policji Państwowej. Jak wspominają redaktorzy w słowie wstępnym „W 2019 roku zrodził się pomysł uczczenia pamięci funkcjonariuszy Policji Państwowej z terenu Przeworska i okolicy, represjonowanych przez władze okupacyjne, a w szczególności wywiezionych i pomordowanych przez NKWD po wkroczeniu Armii Czerwonej.”

Według inicjatorów, upamiętnienie miało mieć dwie formy: odsłonięcia tablicy z nazwiskami funkcjonariuszy, którzy zginęli w czasie II wojny światowej oraz wydania okolicznościowej publikacji. Zrealizowanie pierwszego z tych projektów przewidywane jest w przyszłym roku, projekt drugi właśnie został ukończony.

Promocja publikacji, która powstała na przestrzeni dwóch lat, miała miejsce w minioną sobotę w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Przeworsku. Książka nosi tytuł: „Studia z dziejów miasta i powiatu przeworskiego w XX wieku„. Zredagowali ją naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego, prof. Szczepan Kozak i dr Arkadiusz Machniak.

Wydawnictwo zawiera siedem artykułów. Trzy z nich dotyczą historii Policji. Pierwszy w tej publikacji, pióra oficerów KWP w Rzeszowie dr Marcina Dziubaka i dr Mariusza Skiby dotyczy czasów II Rzeczypospolitej, nosi tytuł: „Policja Państwowa w powiecie przeworskim w latach 1919–1939”. Dwa kolejne dotyczą losów funkcjonariuszy Policji w czasie II wojny. Dr Tomasz Bereza z IPN w Rzeszowie napisał artykuł pt.” Przeworska policja i policjanci w latach wojny i okupacji (1939–1944). Zarys problematyki„. Dr Irena Kozimala z Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu przedstawiła temat pt. „Władzy zwierzchniej Państwa Polskiego wierności dochować…” Wojenne i powojenne losy funkcjonariuszy Policji Państwowej w powiecie przeworskim”.

Podstawowe dane o książce.

Przeworsk. Mała Ojczyzna. Studia z dziejów miasta i powiatu przeworskiego w XX wieku., red. S. Kozak, A. Machniak, Rzeszów 2021.  Wydanie jubileuszowe z okazji 100. Rocznicy powstania Policji Państwowej 1919–2019, s. 271.

Wydawcy: Regionalne  Towarzystwa Naukowego w Przeworsku, Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy, Bonus Liber Drukarnia i Wydawnictwo w Rzeszowie.

link do spisu treści:

https://muzeum.przeworsk.pl/wp-content/uploads//2021/12/Spis-tresci-Przeworsk-Ma%C5%82a-Ojczyzna-2021.pdf

Komentowanie wyłączone.