Witaj Gościu

Cześć

Cieszę się, że do mnie zajrzałeś. Co to za stronka? Ujrzała światło dzienne latem 2010 r., chyba po prostu z potrzeby pisania. Wrzucam tu teksty przeróżne. Czasem coś urodzi się w danej chwili, to znowu pokażę efekt wielomiesięcznej pracy, gromadzenia różnych informacji, których szukam w książkach, archiwaliach, Internecie… Najczęściej dotyczą historii formacji stojących na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego, ale też dziejów mojej Małej Ojczyzny - miejsca, w którym łączą się trzy rzeki: Wisłoka, Jasiołka i Ropa. To malownicze bardzo, wyjątkowe pod wieloma względami, Jasielskie.

Poziom prac jest różny. Mają one głównie charakter popularyzatorski. Jednak – chciałbym to podkreślić, Szanowny Czytelniku - że moją ambicją jest być jak najbliżej prawdy.

Nie bądź rozczarowany, jeśli okaże się, że linki przekierowujące do innych tekstów nie będą działać. Skorzystaj wtedy z wyszukiwarki,a tekst łatwo znajdziesz. Linki nie działają z tego powodu, że to już trzecia odsłona tego bloga, w innym kawałku internetowej przestrzeni. Poprzednie strony po atakach spamowych musiały być wygaszane.

Ostatnie i polecane

Opis pałacu w Gorajowicach i Jasła w roku 1915

gorajowicePiękny jest pałac w Gorajowicach. Po ostatnim remoncie, prawdziwa perełka. Samo miasto Jasło też z roku na rok zyskuje na urodzie. Oby tak nadal piękniało! Dziś czytając wspomnienia jednego z konserwatystów galicyjskich i międzywojennych natrafiłem na opis pałacu i miasta, który stanowi ogromny kontrast z tym co widzimy dzisiaj. Nie chodzi tu jednak o czasy II wojny światowej (jest powszechna wiedza o zagładzie Jasła). Opis miasta dotyczy skutków okupacji rosyjskiej i walki Rosjan z Austriakami w latach 1914-1915.   

Obraz miasta nakreślił Jan Antoni Hupka (1866-1952) we wspomnieniach Z czasów Wielkiej Wojny : pamiętnik nie kombatanta”. Hupka był ostatnim właścicielem majątku w Niwiskach koło Kolbuszowej, doktorem prawa, znanym politykiem w czasach galicyjskich, a następnie w II Rzeczypospolitej.

Dr_Jan_A._E._HupkaNa zdjęciu autor opisu Jan Hupka – fotografia z Wikipedia.pl

Hupka opisał Jasło, jakie zastał w czerwcu 1915 r., wkrótce po opuszczeniu miasta przez Rosjan, którzy gościli tu od jesieni 1914 r. W Jaśle odwiedził marszałka powiatu Tadeusza Sroczyńskiego, właściciela Gorajowic.

Oto opis pałacu w Gorajowicach:
Gorajowice1To co najbardziej dokuczało w zagnojonym przez wojsko, opuszczonym przez mieszczan miejscu to były muchy:

bez tytułGorajowice 2

A oto opis naszego miasta. Pośrodku stała szubienica…

Gorajowice 3

Komentowanie wyłączone.