Witaj Gościu

Cześć

Cieszę się, że do mnie zajrzałeś. Co to za stronka? Ujrzała światło dzienne latem 2010 r., chyba po prostu z potrzeby pisania. Wrzucam tu teksty przeróżne. Czasem coś urodzi się w danej chwili, to znowu pokażę efekt wielomiesięcznej pracy, gromadzenia różnych informacji, których szukam w książkach, archiwaliach, Internecie… Najczęściej dotyczą historii formacji stojących na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego, ale też dziejów mojej Małej Ojczyzny - miejsca, w którym łączą się trzy rzeki: Wisłoka, Jasiołka i Ropa. To malownicze bardzo, wyjątkowe pod wieloma względami, Jasielskie.

Poziom prac jest różny. Mają one głównie charakter popularyzatorski. Jednak – chciałbym to podkreślić, Szanowny Czytelniku - że moją ambicją jest być jak najbliżej prawdy.

Nie bądź rozczarowany, jeśli okaże się, że linki przekierowujące do innych tekstów nie będą działać. Skorzystaj wtedy z wyszukiwarki,a tekst łatwo znajdziesz. Linki nie działają z tego powodu, że to już trzecia odsłona tego bloga, w innym kawałku internetowej przestrzeni. Poprzednie strony po atakach spamowych musiały być wygaszane.

Ostatnie i polecane

Wciąż tak żywy czas w Jaśle miniony

czas minionyKsiążka dla jaślan wyjątkowa. Kurtuazja – pomyślałem – kiedy biorąc ją do ręki usłyszałem od Pani Łucji, że skoro zaczęła lekturę nie mogła przestać i zatrzymała się dopiero na ostatniej stronie. Wieczorem zdecydowałem się zaryzykować i … przytrafiło mi się to samo –  przeczytałem ją jednym tchem.

W Rzeszowie kiedyś, a w Jaśle pewnie też się nie obrażą – dzielili ludzi na „pnioki”, „krzoki” i „ptoki”. W Jaśle wyjątkowo mało tych pierwszych, co to będąc z dziada-pradziada jaślanami głęboko tkwią rodzinnymi korzeniami w tutejszej ziemi. Wojna większość dawnych mieszkańców rozrzuciła daleko w świat. Jednym z tych co od dziecka mieszkają w Jaśle, pamiętając jeszcze tamto miasto – jest Henryk Zych Autor tej książki – „Mój czas w Jaśle miniony”.

Publikacja składa się z 20 szkiców – krótkich opowiastek, o czasach wojny, odbudowy i nam współczesnych. To opowieści dużej urody. Proza przeplata się z poezję. Warto dodać, że Autor obok twórczości prozatorskiej wydał kilka tomików wierszy.

H.ZychParadoksalnie istotnym walorem tej pracy jest aktualność tematów. Na przykład mamy obecnie dyskusję o roli Łukasiewicza w naszym mieście – wywołaną paszkwilem na Jasło jednego krośnieńskiego felietonisty, (który nim dowiódł jak daleko jest wiedzieć od rozumieć) – a tu mamy historię mieszkańców dworku, jego wyburzenia, początków biznesu okresu transformacji…

Bardzo ważnym wydarzeniem w relacjach sąsiedzkich był turniej miast Jasło-Krosno w 1965  r. Szeroko tu został opisany. Wiecie Państwo, że w czasie zawodów, naszemu reprezentantowi – listonoszowi – ktoś wrzucił drut w szprychy roweru? A znowu krośnianin, rywalizując ze swoim krajanem punktował dla Jasła w zawodach spadochronowych! I jeszcze jedno – współpomysłodawcą turnieju był sam Mariusz Walter. Wtedy w jedynie słusznej TVP, dziś ikona TVN.

Na zdjęciu Henryk Zych (fot. www.jasloiregion.pl – SMJiRJ).

Takich „smaczków” jest w tej książce sporo. Od czasów wybuchu wojny, kiedy to mały Henio zidentyfikował symbole na samolotach na niebie nad Jasłem jako podobne do „krzyżackich”, po dzisiejszy czas znikających pomników, o których niektórzy chcieliby zapomnieć. Do tego ilustracje, bardzo ciekawe, głównie z wydarzeń artystycznych. Mnie szczególnie urzekło to z Misterium Męki Pańskiej w Domu Kolejarza z 1946 r., gdzie w otoczeniu postaci w strojach Rzymian i Świętych, rozpięty półnagi na krzyżu sam Autor w roli Chrystusa.

mysterium

Zdjęcie z książki H. Zych, „Mój czas w Jaśle miniony”

Według tytułu książka autobiograficzna, ale kiedy tak wczytać się w te opowieści, to w zasadzie jeszcze bardziej jest to historia o Jaśle ostatnich 75 lat. Wyjątkowa gratka dla każdego zainteresowanego naszym miastem. Nie tylko dla „krzoków”, czy „pnioków”.

Fragmenty książki będą publikowane na stronie SMJiRJ www. jasloiregion.pl. Kliknij tutaj: 18 stycznia 1945 r. Powrót do niczego.

moj czasHenryk Zych, „Mój czas w Jaśle miniony”.
Wyd. Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego,
Jasło 2013.
Słowo wstępne dr Grzegorz Chomicki, Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zawiera biogram Autora.
Objętość – 84 strony.

Komentowanie wyłączone.