Ciekawe czy to upamiętnienie jeszcze istnieje. W latach 20. XX stulecia w Gorlicach na cmentarzu postawiono nagrobek ku czci policjanta, który zginął z rąk bandytów. Tym, policjantem był starszy posterunkowy policji śledczej Bronisław Zalasiński. Miejsce to stało się dla gorlickiej policji szczególnym. Przy katafalku co roku spotykali się policjanci aby oddać hołd trzem funkcjonariuszom Policji Państwowej. Obok wspomnianego Zalasińskiego policjantami powiatu gorlickiego, którzy oddali życie w służbie społeczeństwu byli: straszy posterunkowy Michał Bobrek oraz posterunkowy Franciszek Kiebała. Upamiętnienie było wspólnym dziełem policjantów dwóch powiatów: gorlickiego i jasielskiego.
Dysponuję bardzo skromnymi danymi na temat okoliczności śmierci trzech policjantów. Na tę chwilę mam jedynie daty zgonów, z książki profesora Roberta Litwińskiego. Wynika z niej, że Bobrek zmarł 29 sierpnia 1921 roku, a Zalasiński – 2 maja 1922 r. Wkrótce po śmierci tego drugiego, musiał pojawić się inicjatywa budowy upamiętnienia, bo wkrótce ruszyła zbiórka. Zachęcił do niej sam komendant wojewódzki z Krakowa, zamieszczając specjalny komunikat w rozkazie dziennym dla wszystkich jednostek województwa. Oto to ogłoszenie.
Wynika z niego, że inicjatorami zbiórki byli policjanci z Gorlic i z Ekspozytury Śledczej z Jasła. Można ten fakt wytłumaczyć bliską współpracą obu jednostek, w zakresie służby kryminalnej. Jasielska Ekspozytura Śledcza przez pewien czas obejmowała swym zasięgiem również sąsiedni powiat gorlicki. Prowadzono wspólne działania.
Wkrótce po tym jak nagrobek przykrył grób Zalasińskiego, garnizon policji województwa krakowskiego przeżywał śmierć w służbie trzeciego policjanta powiatu gorlickiego – posterunkowego Franciszka Kiebały. Zginął on 27 listopada 1924 r.
Nagrobek przez lata był miejscem szczególnym. W związku z obchodami „Święta Policji” – za ten dzień uznawano 11 listopada, czyli „Święto Niepodległości” – przy grobie odbywała się specjalne nabożeństwo ku czci policjantów poległych w służbie. A oto fragment relacji zamieszczonej na ten temat w 1937 r., w tygodniku „Na Posterunku”.
Użyty w tekście skrót „R.P.” oznacza Rodzinę Policyjną, a „P.K.S.” Policyjny Klub Sportowy. Te dwie organizacje były w tym czasie najważniejszymi animatorami kultury w środowisku policyjnym.
Zdjęcie z uroczystości Święta Policji w Gorlicach w1937 r. z tygodnika „Na Posterunku” zatytułowane „Egzekwie żałobne na grobie policjanta w Gorlicach w dniu święta policyjnego.”
Najnowsze komentarze