Witaj Gościu

Cześć

Cieszę się, że do mnie zajrzałeś. Co to za stronka? Ujrzała światło dzienne latem 2010 r., chyba po prostu z potrzeby pisania. Wrzucam tu teksty przeróżne. Czasem coś urodzi się w danej chwili, to znowu pokażę efekt wielomiesięcznej pracy, gromadzenia różnych informacji, których szukam w książkach, archiwaliach, Internecie… Najczęściej dotyczą historii formacji stojących na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego, ale też dziejów mojej Małej Ojczyzny - miejsca, w którym łączą się trzy rzeki: Wisłoka, Jasiołka i Ropa. To malownicze bardzo, wyjątkowe pod wieloma względami, Jasielskie.

Poziom prac jest różny. Mają one głównie charakter popularyzatorski. Jednak – chciałbym to podkreślić, Szanowny Czytelniku - że moją ambicją jest być jak najbliżej prawdy.

Nie bądź rozczarowany, jeśli okaże się, że linki przekierowujące do innych tekstów nie będą działać. Skorzystaj wtedy z wyszukiwarki,a tekst łatwo znajdziesz. Linki nie działają z tego powodu, że to już trzecia odsłona tego bloga, w innym kawałku internetowej przestrzeni. Poprzednie strony po atakach spamowych musiały być wygaszane.

Ostatnie i polecane

O policjantach z gorlickiego poległych na służbie

gorlice1Ciekawe czy to upamiętnienie jeszcze istnieje. W latach 20. XX stulecia w Gorlicach na cmentarzu postawiono nagrobek ku czci policjanta,  który zginął z rąk bandytów. Tym, policjantem był starszy posterunkowy policji śledczej Bronisław Zalasiński. Miejsce to stało się dla gorlickiej policji szczególnym. Przy katafalku co roku spotykali się policjanci aby oddać hołd trzem funkcjonariuszom Policji Państwowej. Obok wspomnianego Zalasińskiego policjantami powiatu gorlickiego, którzy oddali życie w służbie społeczeństwu byli: straszy posterunkowy Michał Bobrek oraz posterunkowy Franciszek Kiebała. Upamiętnienie było wspólnym dziełem policjantów dwóch powiatów: gorlickiego i jasielskiego.

Dysponuję bardzo skromnymi danymi na temat okoliczności śmierci trzech policjantów. Na tę chwilę mam jedynie daty zgonów, z książki profesora Roberta Litwińskiego. Wynika z niej, że Bobrek zmarł 29 sierpnia 1921 roku, a Zalasiński – 2 maja 1922 r. Wkrótce po śmierci tego drugiego, musiał pojawić się inicjatywa budowy upamiętnienia, bo wkrótce ruszyła zbiórka. Zachęcił do niej sam komendant wojewódzki z Krakowa, zamieszczając specjalny komunikat w rozkazie dziennym dla wszystkich jednostek województwa. Oto to ogłoszenie.

gorlice3

Wynika z niego, że inicjatorami zbiórki byli policjanci z Gorlic i z Ekspozytury Śledczej z Jasła. Można ten fakt wytłumaczyć bliską współpracą obu jednostek, w zakresie służby kryminalnej. Jasielska Ekspozytura Śledcza przez pewien czas obejmowała swym zasięgiem również sąsiedni powiat gorlicki. Prowadzono wspólne działania.

Wkrótce po tym jak nagrobek przykrył grób Zalasińskiego, garnizon policji województwa krakowskiego przeżywał śmierć w służbie trzeciego policjanta powiatu gorlickiego – posterunkowego Franciszka Kiebały. Zginął on 27 listopada 1924 r.

Nagrobek przez lata był miejscem szczególnym. W związku z obchodami „Święta Policji” – za ten dzień uznawano 11 listopada, czyli „Święto Niepodległości” – przy grobie odbywała się specjalne nabożeństwo ku czci policjantów poległych w służbie. A oto fragment relacji zamieszczonej na ten temat w 1937 r., w tygodniku „Na Posterunku”.

gorlice2

Użyty w tekście skrót „R.P.” oznacza Rodzinę Policyjną, a „P.K.S.” Policyjny Klub Sportowy. Te dwie organizacje były w tym czasie najważniejszymi animatorami kultury w środowisku policyjnym.

gorlice4

Zdjęcie z uroczystości Święta Policji w Gorlicach w1937 r. z tygodnika „Na Posterunku” zatytułowane „Egzekwie żałobne na grobie policjanta w Gorlicach w dniu święta policyjnego.”

Komentowanie wyłączone.