Witaj Gościu

Cześć

Cieszę się, że do mnie zajrzałeś. Co to za stronka? Ujrzała światło dzienne latem 2010 r., chyba po prostu z potrzeby pisania. Wrzucam tu teksty przeróżne. Czasem coś urodzi się w danej chwili, to znowu pokażę efekt wielomiesięcznej pracy, gromadzenia różnych informacji, których szukam w książkach, archiwaliach, Internecie… Najczęściej dotyczą historii formacji stojących na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego, ale też dziejów mojej Małej Ojczyzny - miejsca, w którym łączą się trzy rzeki: Wisłoka, Jasiołka i Ropa. To malownicze bardzo, wyjątkowe pod wieloma względami, Jasielskie.

Poziom prac jest różny. Mają one głównie charakter popularyzatorski. Jednak – chciałbym to podkreślić, Szanowny Czytelniku - że moją ambicją jest być jak najbliżej prawdy.

Nie bądź rozczarowany, jeśli okaże się, że linki przekierowujące do innych tekstów nie będą działać. Skorzystaj wtedy z wyszukiwarki,a tekst łatwo znajdziesz. Linki nie działają z tego powodu, że to już trzecia odsłona tego bloga, w innym kawałku internetowej przestrzeni. Poprzednie strony po atakach spamowych musiały być wygaszane.

Ostatnie i polecane

Przestępca-przebieraniec grasował pod Dębicą

maskaCo jakiś czas media informują o przestępcach-przebierańcach. Podaje się taki jeden z drugim za policjanta, albo nawet ubiera mundur do policyjnego podobny. Potem udaje stróża prawa aby krzywdzić ludzi. Tego rodzaju „modus operandi” zapewne stary jest jak sama instytucja policji. W moich poszukiwaniach natknąłem się ostatnio na przypadek z 1937 r. Wydarzył się na terenie dzisiejszego Podkarpacia, a konkretnie – pod Dębicą.

A oto cytat, który znalazłem w raporcie wysyłanym przez wojewodę krakowskiego Michała Gnoińskiego do ministerstwa spraw wewnętrznych. (Powiat dębicki, tak jak jasielski i mielecki, wchodziły przed wojną w skład woj. krakowskiego).

polic.przebierańcy

Zazwyczaj przebierańcy wpadają w ręce prawdziwych policjantów.  Jak widać, tak też stało się tym razem.

Na tym blogu nie jest to pierwszy odnotowany tego rodzaju przypadek. Znajduje się tu artykuł traktujący o tym, jak  w 1905 r. chłopi spod Tarnowca osądzili dwóch cwaniaczków podszywających się pod urzędników sądowych.

Kliknij tutaj: Jak chłopi spod Tarnowca oszustów sądzili.

Na zdjęciu: maska wenecka.

Komentowanie wyłączone.