Witaj Gościu

Cześć

Cieszę się, że do mnie zajrzałeś. Co to za stronka? Ujrzała światło dzienne latem 2010 r., chyba po prostu z potrzeby pisania. Wrzucam tu teksty przeróżne. Czasem coś urodzi się w danej chwili, to znowu pokażę efekt wielomiesięcznej pracy, gromadzenia różnych informacji, których szukam w książkach, archiwaliach, Internecie… Najczęściej dotyczą historii formacji stojących na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego, ale też dziejów mojej Małej Ojczyzny - miejsca, w którym łączą się trzy rzeki: Wisłoka, Jasiołka i Ropa. To malownicze bardzo, wyjątkowe pod wieloma względami, Jasielskie.

Poziom prac jest różny. Mają one głównie charakter popularyzatorski. Jednak – chciałbym to podkreślić, Szanowny Czytelniku - że moją ambicją jest być jak najbliżej prawdy.

Nie bądź rozczarowany, jeśli okaże się, że linki przekierowujące do innych tekstów nie będą działać. Skorzystaj wtedy z wyszukiwarki,a tekst łatwo znajdziesz. Linki nie działają z tego powodu, że to już trzecia odsłona tego bloga, w innym kawałku internetowej przestrzeni. Poprzednie strony po atakach spamowych musiały być wygaszane.

Ostatnie i polecane

Przedwojenny starosta Marossanyi na fotografii

J. Marossanyi - frontJuliusz Marossanyi. Był on najważniejszym urzędnikiem w jasielskim powiecie – tutejszym starostą – w latach 1930-1937. Wspomniałem o nim kiedyś w kontekście wydarzeń, które mocno przeżywali mieszkańcy Jasła i całej okolicy. Chodzi o strajki chłopskie, które akurat u nas, choć dochodziło tu do demonstracji, nie miały tragicznych konsekwencji. Inaczej niż w sąsiednich powiatach Policja Państwowa nie strzelała do protestujących. Mój artykulik spotkał się z bardzo miłym mi odzewem. Jeden z Sz. P. Czytelników przesłał mi przedwojenne fotografie przedstawiające Marossanyiego. Z dużą satysfakcją prezentuję jedną z nich.

Uważam, że Juliusz Marossanyi (1886-1957) zasłużył na odrębne opracowanie. Ma bardzo barwny życiorys. Był absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagielońskiego. W wolnej Polsce kierował pracami starostwa w  Nowym Sączu, następnie pełnił funkcję starosty w Limanowej, Tarnowie i Jaśle. Potem był dyrektorem uzdrowiska w Szczawnicy, a w czasie wojny za udział w ruchu oporu wraz z rodziną trafił do Auschwitz. Stracił tam żonę. Jemu i córce udało się przeżyć. Po wojnie pracował w Szczawnicy oraz w Krakowie, w muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu.

Opracowując wspomniany artykulik napotkałem duże trudności. Juliusza Marossanyiego nie ma w „Encyklopedii Jasła”, nie znalazłem go też w innych źródłach. W internecie trafiłem na zaledwie jedno skromne zdjęcie. Jednak Fortuna jest po naszej stronie.  Sz. P. Czytelnik tego bloga z nowosądeckiego skontaktował się ze mną w związku z przygotowywanym biogramem Marossanyiego. Już wkrótce ukaże się książka, w której przedstawiony zostanie życiorys jasielskiego (i nie tylko) starosty.

Oto Juliusz Józef Feliks Marossanyi:

J. Marossanyi

 

 

 

 

2 komentarze Przedwojenny starosta Marossanyi na fotografii

 • Wieslaw

  Czy ma Pan wiadomość, iż to opracowanie ukazało się już drukiem.
  Kto miał być autorem
  Pozdrawiam
  Wiesław – Nowy Sącz

 • mariusz

  Tytuł książki to: „Ziemia Sądecka – monografia historyczna administracji lokalnej”. Autorem jest Pan Grzegorz Olszewski. Sz. Autorowi dostarczyłem zdjęcia Marossaniego, które zostały tam wykorzystane. Promocja książki odbyła się przed rokiem, a wydawcą jest Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu.