Witaj Gościu

Cześć

Cieszę się, że do mnie zajrzałeś. Co to za stronka? Ujrzała światło dzienne latem 2010 r., chyba po prostu z potrzeby pisania. Wrzucam tu teksty przeróżne. Czasem coś urodzi się w danej chwili, to znowu pokażę efekt wielomiesięcznej pracy, gromadzenia różnych informacji, których szukam w książkach, archiwaliach, Internecie… Najczęściej dotyczą historii formacji stojących na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego, ale też dziejów mojej Małej Ojczyzny - miejsca, w którym łączą się trzy rzeki: Wisłoka, Jasiołka i Ropa. To malownicze bardzo, wyjątkowe pod wieloma względami, Jasielskie.

Poziom prac jest różny. Mają one głównie charakter popularyzatorski. Jednak – chciałbym to podkreślić, Szanowny Czytelniku - że moją ambicją jest być jak najbliżej prawdy.

Nie bądź rozczarowany, jeśli okaże się, że linki przekierowujące do innych tekstów nie będą działać. Skorzystaj wtedy z wyszukiwarki,a tekst łatwo znajdziesz. Linki nie działają z tego powodu, że to już trzecia odsłona tego bloga, w innym kawałku internetowej przestrzeni. Poprzednie strony po atakach spamowych musiały być wygaszane.

Ostatnie i polecane

Urzędy policyjne w powiecie jasielskim w 1938 r.

Brzostek4Na rok przed wybuchem II wojny światowej, w czerwcu 1938 r., wydany został spis wszystkich urzędów policyjnych w kraju. Spis ten wprowadził specjalnym rozkazem komendant główny Policji Państwowej generał Kordian Zamorski. Skoro spis ten wpadł mi w ręce dzięki, postanowiłem się podzielić informacjami w nim zawartymi, odnoszącymi się do powiatu jasielskiego.  W tym czasie, w naszym powiecie działało 12 urzędów policyjnych: komenda powiatowa w Jaśle oraz 11 posterunków.

W spisie podano informacje dotyczące miejscowości, w której znajdował się urząd, czasem z dokładnym adresem i odległością od komendy powiatowej, a także odległościami do sądów oraz komendy uzupełnień. Wskazano tam także nr telefonu, a także w jakim okręgu Dowództwa Okręgu Korpusu  Ministerstwa Spraw Wojskowych znajduje się dany urząd i jakiej podlega wojskowej komendzie uzupełnień.

Powiat jasielski podlegał w całości pod D.O.K. nr V z siedzibą w Krakowie, w Jaśle mieściła się  Powiatowa Komenda Uzupełnień. W sprawach prokuratorskich też sytuacja była jednolita – rejon prokuratorski obejmował cały powiat. Podobnie rzecz się miała z sądem okręgowym. Co do sądownictwa najniższego  stopnia, tu było inaczej. W powiecie istniały trzy sądy grodzkie: w Jaśle, Brzostku i w Nowym Żmigrodzie. Spośród 11 posterunków, dwa – w Brzostku i Jodłowej wchodziły w skład rejonu sądowego brzosteckiego, trzy: w Nowym Żmigrodzie, Osieku Jasielskim i Krempnej – do nowożmigrodzkiego. W tym czasie we wszystkich miejscowościach, w których znajdowały się urzędy policyjne, miały siedziby zarządy gminne oraz był dostęp do poczty i telegrafu.

Komenda powiatowa mieściła się w Jaśle przy ul. Staszica 2, 11 posterunków zlokalizowanych było w następujących miejscowościach:

Siedziba   odległość od Jasła, gdzie mieściły się wspomniane urzędy (w nawiasie od sądu grodzkiego jeśli był inny niż jasielski)

Brzostek, 18 km (w miejscu)

Dębowiec, 9 km

Jasło, ul.  3 maja 9, (w miejscu)

Jodłowa, 27 km (10 km Brzostek),

Kołaczyce, 10 km

Krempna, 33 km (15 km N. Żmigród)

Osiek, 13,5 km, (4,5 km N. Żmigród)

Skołyszyn, 13,5 km,

Szerzyny, 23 km,

Tarnowiec, 9 km,

Żmigród, ul. Mickiewicza 363, 18 km (w miejscu).

Na zdjęciu: policjanci pod posterunkiem w Brzostku.

2 komentarze Urzędy policyjne w powiecie jasielskim w 1938 r.

  • iwona franuszkiewicz Sili

    Marze i ja o takich mozliwosciach znalezienia czegos o Grabinach, Luznej Bieczu. Gratulacje, zawsze z podziwem dla Panskich poszukiwan

  • mariusz

    Informacji jest wiele, niemal o każdej miejscowości. Nawet tej maleńkiej.