Witaj Gościu

Cześć

Cieszę się, że do mnie zajrzałeś. Co to za stronka? Ujrzała światło dzienne latem 2010 r., chyba po prostu z potrzeby pisania. Wrzucam tu teksty przeróżne. Czasem coś urodzi się w danej chwili, to znowu pokażę efekt wielomiesięcznej pracy, gromadzenia różnych informacji, których szukam w książkach, archiwaliach, Internecie… Najczęściej dotyczą historii formacji stojących na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego, ale też dziejów mojej Małej Ojczyzny - miejsca, w którym łączą się trzy rzeki: Wisłoka, Jasiołka i Ropa. To malownicze bardzo, wyjątkowe pod wieloma względami, Jasielskie.

Poziom prac jest różny. Mają one głównie charakter popularyzatorski. Jednak – chciałbym to podkreślić, Szanowny Czytelniku - że moją ambicją jest być jak najbliżej prawdy.

Nie bądź rozczarowany, jeśli okaże się, że linki przekierowujące do innych tekstów nie będą działać. Skorzystaj wtedy z wyszukiwarki,a tekst łatwo znajdziesz. Linki nie działają z tego powodu, że to już trzecia odsłona tego bloga, w innym kawałku internetowej przestrzeni. Poprzednie strony po atakach spamowych musiały być wygaszane.

Ostatnie i polecane

„Policjant winien być wzorem solidności”

GrabowskiSolidnym to nawet za mało – samym wzorem solidności powinien być funkcjonariusz Policji. Czy to nie przesada? Może i tak, ale czyż oczekiwania wobec ludzi nazywanych często „stróżami prawa” nie są nadzwyczajne. Choćby z dyskusji internetowych wiemy, że nawet drobna niedoskonałość – ba! sam zarzut, mimo że rzecz daleka do dowiedzenia, powoduje lawinę krytyki. Wystarczy, że ktoś jest policjantem… Przed wojną komendanci w rozkazach często odwoływali się do kwestii etycznych. Inspektor Czesław Grabowski, komendant wojewódzki z Krakowa, w 1938 r. wydał specjalny rozkaz na temat solidności.

Na zdjęciu Czesław Paulin Grabowski, inspektor Policji Państwowej, komendant wojewódzki w kilku województwach, w krakowskim w latach 1936-1939. (Foto – zmodyfikowane ze strony audiovis.nac.gov.pl).

Z rozkazu tego dowiadujemy się, że solidny policjant to ten co: dotrzymuje obietnicy, jest lojalny wobec przełożonych, grzeczny względem kolegów i obywateli, obowiązkowy, prawdomówny, powściągliwy w słowie, skromny, punktualny, skrupulatny, posłuszny oraz lubiący porządek i czystość.

Cóż, mimo upływu lat tekst nic nie traci na aktualności.

solidny policjant

Komentowanie wyłączone.