Witaj Gościu

Cześć

Cieszę się, że do mnie zajrzałeś. Co to za stronka? Ujrzała światło dzienne latem 2010 r., chyba po prostu z potrzeby pisania. Wrzucam tu teksty przeróżne. Czasem coś urodzi się w danej chwili, to znowu pokażę efekt wielomiesięcznej pracy, gromadzenia różnych informacji, których szukam w książkach, archiwaliach, Internecie… Najczęściej dotyczą historii formacji stojących na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego, ale też dziejów mojej Małej Ojczyzny - miejsca, w którym łączą się trzy rzeki: Wisłoka, Jasiołka i Ropa. To malownicze bardzo, wyjątkowe pod wieloma względami, Jasielskie.

Poziom prac jest różny. Mają one głównie charakter popularyzatorski. Jednak – chciałbym to podkreślić, Szanowny Czytelniku - że moją ambicją jest być jak najbliżej prawdy.

Nie bądź rozczarowany, jeśli okaże się, że linki przekierowujące do innych tekstów nie będą działać. Skorzystaj wtedy z wyszukiwarki,a tekst łatwo znajdziesz. Linki nie działają z tego powodu, że to już trzecia odsłona tego bloga, w innym kawałku internetowej przestrzeni. Poprzednie strony po atakach spamowych musiały być wygaszane.

Ostatnie i polecane

Artykuł o milicjantach z „pogranicza”

Historyk Artur Brożyniak,  na prośbę wójta gminy Krzywcza, podjął próbę odpowiedzi na pytanie: czy milicjanci, których nazwiska zapisano na pomniku w Krzywczy zasługują na upamiętnienie?  Niektórych ludzi razi bowiem ta „komunistyczna pamiątka”. Śmierć milicjantów przypisano kiedyś chwale Polski Rzeczpospolitej Ludowej. W ten sposób niejako zawłaszczając ich dla tamtego ustroju. Tymczasem milicjanci w większości nie mieli przekonań komunistycznych. Wspomniani funkcjonariusze z posterunku w Krzywczy zginęli z rąk banderowców. 

Zachęcam do przeczytania artykułu Artura Brożyniaka. Został on opublikowany na stronie Krzywcza – Trzy Kultury. Kliknij tutaj: Zarys działalności posterunku Milicji Obywatelskiej Krzywcza w Latach 1944-1947. 

Na tej stronie opublikowany został tekst poświęcony innemu artykułowi pióra A. Brożyniaka,  dotyczącemu Milicji Obywatelskiej w Rybatyczach. Przeczytaj ten tekst: „Nie każdy milicjant był utrwalaczem”.

Zdjęcie z portalu Krzywcza – trzy kultury. 

Komentowanie wyłączone.