Witaj Gościu

Cześć

Cieszę się, że do mnie zajrzałeś. Co to za stronka? Ujrzała światło dzienne latem 2010 r., chyba po prostu z potrzeby pisania. Wrzucam tu teksty przeróżne. Czasem coś urodzi się w danej chwili, to znowu pokażę efekt wielomiesięcznej pracy, gromadzenia różnych informacji, których szukam w książkach, archiwaliach, Internecie… Najczęściej dotyczą historii formacji stojących na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego, ale też dziejów mojej Małej Ojczyzny - miejsca, w którym łączą się trzy rzeki: Wisłoka, Jasiołka i Ropa. To malownicze bardzo, wyjątkowe pod wieloma względami, Jasielskie.

Poziom prac jest różny. Mają one głównie charakter popularyzatorski. Jednak – chciałbym to podkreślić, Szanowny Czytelniku - że moją ambicją jest być jak najbliżej prawdy.

Nie bądź rozczarowany, jeśli okaże się, że linki przekierowujące do innych tekstów nie będą działać. Skorzystaj wtedy z wyszukiwarki,a tekst łatwo znajdziesz. Linki nie działają z tego powodu, że to już trzecia odsłona tego bloga, w innym kawałku internetowej przestrzeni. Poprzednie strony po atakach spamowych musiały być wygaszane.

Ostatnie i polecane

Policyjna mapka powiatu z 1938 r.

mapaZapraszam do obejrzenia powiatu jasielskiego na policyjnej mapie z 1938 r. Jest to fragment mapy sporządzonej przez Komendę Wojewódzką Policji Państwowej w Krakowie. Do końca II wojny Jasielskie wchodziło w skład województwa krakowskiego. Do 31 marca 1932 r. powiat miał mniejsze terytorium. Z dniem 1 kwietnia tego roku przestał istnieć powiat pilzneński, a w skład naszego powiatu weszły Brzostek i Jodłowa oraz okoliczne miejscowości.

Na mapie widzimy kółka biało-niebieskie z chorągiewką, które oznaczają siedziby komend powiatowych. Miejscowości, w których zlokalizowane były posterunki oznaczono pomarańczowymi trójkątami. Jak widać w skład Komendy Powiatowej Policji Państwowej wchodziło 11 posterunków. Jeden z nich znajdował się w samym Jaśle. Znajdował się on w tym czasie w tym samym obiekcie co „powiatówka”.

Mapa województwa znajduje się w Archiwum Akt Nowych w Warszawie.

jaslo

Komentowanie wyłączone.