Witaj Gościu

Cześć

Cieszę się, że do mnie zajrzałeś. Co to za stronka? Ujrzała światło dzienne latem 2010 r., chyba po prostu z potrzeby pisania. Wrzucam tu teksty przeróżne. Czasem coś urodzi się w danej chwili, to znowu pokażę efekt wielomiesięcznej pracy, gromadzenia różnych informacji, których szukam w książkach, archiwaliach, Internecie… Najczęściej dotyczą historii formacji stojących na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego, ale też dziejów mojej Małej Ojczyzny - miejsca, w którym łączą się trzy rzeki: Wisłoka, Jasiołka i Ropa. To malownicze bardzo, wyjątkowe pod wieloma względami, Jasielskie.

Poziom prac jest różny. Mają one głównie charakter popularyzatorski. Jednak – chciałbym to podkreślić, Szanowny Czytelniku - że moją ambicją jest być jak najbliżej prawdy.

Nie bądź rozczarowany, jeśli okaże się, że linki przekierowujące do innych tekstów nie będą działać. Skorzystaj wtedy z wyszukiwarki,a tekst łatwo znajdziesz. Linki nie działają z tego powodu, że to już trzecia odsłona tego bloga, w innym kawałku internetowej przestrzeni. Poprzednie strony po atakach spamowych musiały być wygaszane.

Ostatnie i polecane

O galicyjskich żandarmach(13). Struktura Oddziału jasielskiego rok przed Wielką Wojną

schemat1913wNa potrzeby artykułu, który opublikowany zostanie w najbliższych numerach „Obiektywu Jasielskiego”  wyrysowałem schemacik obrazujący organizację mającego siedzibę w Jaśle od lat 1893-94 Oddziału nr 22 C.K. Żandarmerii. W 1913 roku obejmował on trzy powiaty, obok jasielskiego – gorlicki i pilzneński. Kto zainteresowany niech rzuci okiem. Publikacja nosi tytuł: Policja „czasów dobrotliwych” i Wielkiej Wojny. Rzecz o dziejach Cesarsko-Królewskiej Żandarmerii w powiecie jasielskim. Opracowanie oparłem głównie na tekstach znajdujących się na tym blogu, ale nie tylko. 

Można przyjąć, że Żandarmeria była odpowiednikiem dzisiejszej Policji. Jasło stało się siedzibą oddziału Żandarmerii z uwagi na rosnące znaczenie. Małe niedawno miasteczko, niewiele odbiegające liczbą mieszkańców od Żmigrodu, Kołaczyc i Dębowca, w ostatnich dziesięcioleciach doby autonomicznej przeżyło gwałtowny rozwój. Stało się ważnym węzłem komunikacyjnym, ośrodkiem istotnym dla przemysłu, siedzibą sądu obwodowego, więzienia, co więcej – miastem, w którym gimnazjum otwarte było dla młodzieży z nawet dalekiej okolicy. To oczywiste, że tam gdzie dużo się dzieje, trzeba więcej policji.

schemat1913

 

 

 

Komentowanie wyłączone.