Witaj Gościu

Cześć

Cieszę się, że do mnie zajrzałeś. Co to za stronka? Ujrzała światło dzienne latem 2010 r., chyba po prostu z potrzeby pisania. Wrzucam tu teksty przeróżne. Czasem coś urodzi się w danej chwili, to znowu pokażę efekt wielomiesięcznej pracy, gromadzenia różnych informacji, których szukam w książkach, archiwaliach, Internecie… Najczęściej dotyczą historii formacji stojących na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego, ale też dziejów mojej Małej Ojczyzny - miejsca, w którym łączą się trzy rzeki: Wisłoka, Jasiołka i Ropa. To malownicze bardzo, wyjątkowe pod wieloma względami, Jasielskie.

Poziom prac jest różny. Mają one głównie charakter popularyzatorski. Jednak – chciałbym to podkreślić, Szanowny Czytelniku - że moją ambicją jest być jak najbliżej prawdy.

Nie bądź rozczarowany, jeśli okaże się, że linki przekierowujące do innych tekstów nie będą działać. Skorzystaj wtedy z wyszukiwarki,a tekst łatwo znajdziesz. Linki nie działają z tego powodu, że to już trzecia odsłona tego bloga, w innym kawałku internetowej przestrzeni. Poprzednie strony po atakach spamowych musiały być wygaszane.

Ostatnie i polecane

Kąty w spisie z 1564 roku

Katy1Od kolegi dostałem skan starego bardzo dokumentu, rejestru, który został sporządzony jeszcze XVI wieku, za króla Zygmunta II Augusta. Rejestr obejmuje miejscowości dzisiaj leżące w powiecie jasielskim (wówczas w bieckim). Został sporządzony w latach 1563/1564, bezpośrednio po sejmie piotrkowskim, podczas którego główną rolę  odgrywał tzw. ruch egzekucyjny. Był to czas reformacji, zdecydowano się opodatkować również dobra duchowne. Wśród opisanych miejscowości są Kąty koło miasta Nowego Żmigrodu.

Spis prowadzono według podziału na parafie. Ciekawe, że grunty zapisywano w dwóch systemach: według starego, liczonego w łanach i prętach oraz nowego,  według – jak nazwano rubrykę – „nowej uchwały piotrkowskiej”. W tym nowym ujęciu grunty wsi dzieliły się na role i pręty. Ten system miał w Kątach przetrwać do końca czasów pańszczyźnianych, a w potocznym nazewnictwie jego echa docierają do dnia dzisiejszego.

Już wtedy łącznie rachowano obie części dzisiejszej wsi, wówczas w nazewnictwie wciąż odrębne: Wola i Kąty (Wolya ÿ Keti). Dobra żmigrodzkie miały wówczas kilku właścicieli, najważniejszym był Stadnicki ze Żmigrodu. Przy Kątach figuruje to nazwisko.

k1Z zapisu w rejestrze wynika, że Kąty i Wola wspólnie posiadały cztery łany, które według nowego systemu wykazywały 5 roli i 3/8.

Przez wieś wiódł przez wieki ważny szlak handlowy do Bardiowa. Za czasów ostatniego z Jagiellonów droga ta miała znaczenie. Dowodzi tego fakt, że istniała tutaj karczma z wyszynkiem. Ciekawe, czy znajdowała się na Wygodzie, przy brodzie do Brzezowej, czy też w innym miejscu? Wyszynk w tej karczmie prowadzony był „dorocznie”, a nie był „zakupny” jak w innych. Co to jednak oznacza – na razie nie wiem.

Na zdjęciu: widok na Kąty, w części dolnej z Góry Grzywackiej (567 m n.p.m.)

Komentowanie wyłączone.