Od kolegi dostałem skan starego bardzo dokumentu, rejestru, który został sporządzony jeszcze XVI wieku, za króla Zygmunta II Augusta. Rejestr obejmuje miejscowości dzisiaj leżące w powiecie jasielskim (wówczas w bieckim). Został sporządzony w latach 1563/1564, bezpośrednio po sejmie piotrkowskim, podczas którego główną rolę odgrywał tzw. ruch egzekucyjny. Był to czas reformacji, zdecydowano się opodatkować również dobra duchowne. Wśród opisanych miejscowości są Kąty koło miasta Nowego Żmigrodu.
Spis prowadzono według podziału na parafie. Ciekawe, że grunty zapisywano w dwóch systemach: według starego, liczonego w łanach i prętach oraz nowego, według – jak nazwano rubrykę – „nowej uchwały piotrkowskiej”. W tym nowym ujęciu grunty wsi dzieliły się na role i pręty. Ten system miał w Kątach przetrwać do końca czasów pańszczyźnianych, a w potocznym nazewnictwie jego echa docierają do dnia dzisiejszego.
Już wtedy łącznie rachowano obie części dzisiejszej wsi, wówczas w nazewnictwie wciąż odrębne: Wola i Kąty (Wolya ÿ Keti). Dobra żmigrodzkie miały wówczas kilku właścicieli, najważniejszym był Stadnicki ze Żmigrodu. Przy Kątach figuruje to nazwisko.
Z zapisu w rejestrze wynika, że Kąty i Wola wspólnie posiadały cztery łany, które według nowego systemu wykazywały 5 roli i 3/8.
Przez wieś wiódł przez wieki ważny szlak handlowy do Bardiowa. Za czasów ostatniego z Jagiellonów droga ta miała znaczenie. Dowodzi tego fakt, że istniała tutaj karczma z wyszynkiem. Ciekawe, czy znajdowała się na Wygodzie, przy brodzie do Brzezowej, czy też w innym miejscu? Wyszynk w tej karczmie prowadzony był „dorocznie”, a nie był „zakupny” jak w innych. Co to jednak oznacza – na razie nie wiem.
Na zdjęciu: widok na Kąty, w części dolnej z Góry Grzywackiej (567 m n.p.m.)
Najnowsze komentarze