Witaj Gościu

Cześć

Cieszę się, że do mnie zajrzałeś. Co to za stronka? Ujrzała światło dzienne latem 2010 r., chyba po prostu z potrzeby pisania. Wrzucam tu teksty przeróżne. Czasem coś urodzi się w danej chwili, to znowu pokażę efekt wielomiesięcznej pracy, gromadzenia różnych informacji, których szukam w książkach, archiwaliach, Internecie… Najczęściej dotyczą historii formacji stojących na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego, ale też dziejów mojej Małej Ojczyzny - miejsca, w którym łączą się trzy rzeki: Wisłoka, Jasiołka i Ropa. To malownicze bardzo, wyjątkowe pod wieloma względami, Jasielskie.

Poziom prac jest różny. Mają one głównie charakter popularyzatorski. Jednak – chciałbym to podkreślić, Szanowny Czytelniku - że moją ambicją jest być jak najbliżej prawdy.

Nie bądź rozczarowany, jeśli okaże się, że linki przekierowujące do innych tekstów nie będą działać. Skorzystaj wtedy z wyszukiwarki,a tekst łatwo znajdziesz. Linki nie działają z tego powodu, że to już trzecia odsłona tego bloga, w innym kawałku internetowej przestrzeni. Poprzednie strony po atakach spamowych musiały być wygaszane.

Ostatnie i polecane

O rodzie Źrebców (1). W statystykach

zrebieSkoro ostatnio zachęty do pisania tego bloga płyną z rodzinnych Kątów, wypada się jakoś zrewanżować. Coś z genealogii, myślę, będzie w sam raz. Najpopularniejsze nazwisko w tej miejscowości to Źrebiec. Kogo by o tym nazwisku nie spotkać, nawet daleko od tej wsi, w rozmowie przyznaje, że jego ród wywodzi się ze Żmigrodczyzny, a często wprost wskazywane są Kąty. Od jakiegoś czasu zbieram informację na temat rodów Źrebców. Jest okazja się tym podzielić.

Z pewnością jest wiele osób, które są predysponowane do pisania na ten temat, choćby z tego tytułu, że od narodzin przypisano im to nazwisko. Jednak biorąc pod uwagę, że sam jestem związany z rodem Źrebców, chociaż po kądzieli [po Mamie], a do tego wywodzę się z części wsi noszącej charakterystyczne miano „Źrebcówka”, z domu na gruncie od ćwierci tysiąclecia lat przez Źrebców właśnie zamieszkałym, do rozgrzebywania spraw rodowych – uważam – prawo mam niezgorsze.

Ilu jest Źrebców?

Tego chyba nie wie nikt. Pewne jest jednak, że w większości zamieszkują Polskę i Stany Zjednoczone Ameryki. Na portalu internetowym Moi Krewni, gdzie można dowiedzieć się o liczebności osób noszących dane nazwisko (powołują się na bazę PESEL), widzimy, że zarejestrowanych pod nazwiskiem Źrebiec jest w Polsce 589 osób. Nie jest to więc nazwisko popularne. Co charakterystyczne, nawet z tych danych wynika, że korzeń tego rodu najpewniej tkwi w Jasielskim. Skoro bowiem 301 wykazanych zamieszkuje w naszym powiecie? Pozostałych spotykamy w powiatach ościennych i nawet daleko na zachodzie kraju. Ci jednak są mocno rozproszeni. To pojedyncze rodziny, ewentualnie w dwóch-trzech pokoleń rozrośnięte. Moi Krewni taką dają statystykę:

źrebiec wystepowanie1

Do rodu trzeba jednak doliczyć tych co nieco inaczej zapisują nazwisko. Za granicą mało znana jest nasza rodzima, tak nam bliska literka „ź”. Kreseczka ta łatwo się gubiła. Już nawet w Polsce jest 16 Zrebców, a nawet Zrębców paru, którzy z naszych Źrebców się wywodzą.

Zagraniczniak Zrebiec

Źrebce rozeszli się po całym świecie. Na wspomnianym portalu są dane z Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Wynika z nich, że osiedliło się tam kilkoro Zrebców, mieszkających tam pojedynczo. Również Francja była celem emigracji kącan. Tam też osiedlali się Źrebce. Podobnie jak w krajach ościennych występują jednak pojedynczo.

Jest w internecie ciekawy portal Namespedia czyli zbierający informacje o nazwiskach. A oto co pojawia się po zapytaniu o Zrebców.

zrebiec swiat256 razy wymieniono to nazwisko w ośmiu krajach. Co ciekawe, najwięcej odnotowano ich w Stanach. Więcej niż w samej Polsce. Z lewej podano najczęściej występujące, swojsko brzmiące, imiona. Czy rzeczywiście więcej Źrebców mieszka w  Stanach? Wątpliwe, choć taka możliwość istnieje. Skoro emigrowali częściej mężczyźni, a był czas, że rodzinę opuszczało po kilku z nich, mogło tak właśnie się stać.

Na półkuli zachodniej

Przejdźmy teraz na półkulę zachodnią. W USA i Kanadzie bardzo rozwinięte są badania genealogiczne. Wiadomo dlaczego – przecież jest to kraj emigrantów. I nie od dziś wielu Jankesów poszukuje swoich korzeni w Polsce. Informacji jest więc sporo. W swych internetowych badaniach doszedłem do strony MyHeritage. Genealogia. Są tam dane np. ze starych spisów wyborców, (ostatnie z 1940 r.)

Wyniki dla nazwiska Zrebiec są następujące:

zrebiecusa

Jak widzimy,  z biegiem czasu, coraz więcej Zrebców-polonusów uzyskiwało status wyborcy. Ilu ma go dzisiaj, niestety – do tej informacji nie dotarłem. Choć – myślę – to kwestia czasu.

O tym, że rzeczywiście sporo Zrebców zamieszkiwało Amerykę świadczą dane z FamilySearch. Na portalu tym gromadzone są ogromne ilości informacji. Nie dość, że z ponad 200 lat, to jeszcze obejmują wiele spisów i rejestrów, list pasażerów, itd. Do tego obok nominalnych Zrebców, również osoby, które nazwisko to nosiły ale na przykład po wyjściu za mąż przybrały inne. Jedna osoba bywała zapisywana w kilku miejscach. Dlatego też kiedy na tej stronie zapytać o interesujące nas nazwisko – pojawia się aż 250 tysięcy zapisków! Może więc rzeczywiście amerykańskich  Zrebców jest więcej niż naszych rodzimych?

Do liczb wrócę kiedy coś znajdę ciekawego. Natomiast w kolejnym odcinku o pochodzeniu nazwiska. U góry znajduje się zdjęcie źrebca-źrebaka. Wdzięczny to może być symbol rodu, chyba każdy się zgodzi. Ze źrebięciem bowiem najczęściej nazwisko Źrebiec się kojarzy. Pochodzenie jego jednak wcale nie jest tak jednoznaczne.

 

 

Komentowanie wyłączone.