Witaj Gościu

Cześć

Cieszę się, że do mnie zajrzałeś. Co to za stronka? Ujrzała światło dzienne latem 2010 r., chyba po prostu z potrzeby pisania. Wrzucam tu teksty przeróżne. Czasem coś urodzi się w danej chwili, to znowu pokażę efekt wielomiesięcznej pracy, gromadzenia różnych informacji, których szukam w książkach, archiwaliach, Internecie… Najczęściej dotyczą historii formacji stojących na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego, ale też dziejów mojej Małej Ojczyzny - miejsca, w którym łączą się trzy rzeki: Wisłoka, Jasiołka i Ropa. To malownicze bardzo, wyjątkowe pod wieloma względami, Jasielskie.

Poziom prac jest różny. Mają one głównie charakter popularyzatorski. Jednak – chciałbym to podkreślić, Szanowny Czytelniku - że moją ambicją jest być jak najbliżej prawdy.

Nie bądź rozczarowany, jeśli okaże się, że linki przekierowujące do innych tekstów nie będą działać. Skorzystaj wtedy z wyszukiwarki,a tekst łatwo znajdziesz. Linki nie działają z tego powodu, że to już trzecia odsłona tego bloga, w innym kawałku internetowej przestrzeni. Poprzednie strony po atakach spamowych musiały być wygaszane.

Ostatnie i polecane

Uwagi do dziejów Hankówki (5). Osiemnastowieczni mieszkańcy

13aHankówka – dzisiejsze osiedle jasielskie przez – wieki było niewielką wioską. Ostatnio dotarłem do Metryki Józefińskiej, to jest spisu przeprowadzonego ponad 200 lat temu (1786-1789), za panowania cesarza austriackiego Józefa II. Wynika z niego, że w tamtym czasie we wsi było zaledwie 19 budynków. Jak się okazuje, ludzie, którzy zamieszkiwali tę miejscowość nosili w większości nazwiska, które przetrwały do dziś. Pozwolę sobie je przybliżyć, przecież to przodkowie wielu dzisiejszych mieszkańców osiedla, ale też miasta a nawet dalekiej okolicy.   

Metryka zawiera wiele informacji. Szczególnie dużo uwagi poświęcono wyliczeniu powierzchni pól, uprawom i dochodom osiąganym przez poszczególne gospodarstwa. Można by na jej podstawie obszerną rozprawę napisać. Tym razem skupmy się na ludziach. Jako że Metryka miała służyć oszacowaniu dochodów i wyliczeniu wysokości podatku oczywiście nie zawiera ona szczegółowego spisu mieszkańców. Jednak podano nazwiska chłopów-głów rodzin.

Pierwsza część metryki nosi nazwę Domowe place. Wynotowałem z niej każdy budynek podając  numer, który widnieje w niej przy nazwisku chłopa. Dane zawarłem w poniższej tabeli. W rubryce adnotacje wpisałem informacje, które zapisano przy poszczególnych gospodarstwach. Trudność sprawił mi termin ispina, którym kilkukrotnie posłużył się urzędnik. Słowo rozszyfrowałem w  starodawnych (jednak dostępnych w Internecie) słownikach j. polskiego. Ispina to dawna nazwa krzaków wierzbowych. Synonimy do słowa ispa to łoza, wikla, łozina, wiklina. Wierzba jest nadal bardzo tutaj popularna.

Na zdjęciu u góry – hankowskie ispina.

Warto pamiętać, że w tamtym czasie ziemia, którą chłop uprawiał nie był jego własnością ale pana wsi. Chłop użytkował gospodarstwo i z jego dochodów korzystał ale był zobowiązany do świadczenia pańszczyzny i wielu posług.

A oto użytkownicy domów znajdujących się w Hankówce w II połowie XVIII wieku.

Nr budynku wg spisu posesja adnotacje
Karczma należąca do woytostwa
2 Stanisław Szeląg
  • ogródek miał od granicy warzyckiej, ogródek,
3 Kazimierz Pankowicz
  •  na łąkę, na rolą, ogródek przed oknami
4 Sobek Kasprzyk
  • ogród
5 Marcin Kosiba
  • ogródek przy chałupie, przy stodole ogród, pszczelnik, pastwisko, za pasieką łąka
6 Szymon Kołek
  • ogródek
7 Mat(e)usz  Gawron (?)
  • nie ma nic
8 Szymon Gawron
  • przy chałupie ogródek, za staynią ogródek, przy stodole ogródek, za stodołą ogródek, od pola ogródek, ogród
9 Wojciech Duros? (Durof?)
10 Mateusz Cholewiak
  • ogród, przy stodole ogródek, za chałupą,  ogródek, od pola Ispina
11 Woytostwo
  • ogród, od rzeki ispina w nizinie, pastwisko nad rzeką
12 Jakub Baut
  • ogród, ogródek 2gi,
13 Paweł Dubel
  • ogród, ogród, pastwisko
14 Andrzej Dybaś
  • ogród, ogród, w tym ogrodzie ispina, pastwisko nad rzeką
15 Jakub Ochotnicki
  • ogród, ispina koło ogrodu.
16 Piotr Kwarciany
  • ogród, ispina koło ogrodu
17 Michał Konopacki
  • Nie ma nic
18 Antoni Pelczarowicz (?)
  • ogród
19 Kasper Baut
  • Ogród, w tym ogrodzie pole orne, koło ogrodu ispina

hank

Komentowanie wyłączone.