Witaj Gościu

Cześć

Cieszę się, że do mnie zajrzałeś. Co to za stronka? Ujrzała światło dzienne latem 2010 r., chyba po prostu z potrzeby pisania. Wrzucam tu teksty przeróżne. Czasem coś urodzi się w danej chwili, to znowu pokażę efekt wielomiesięcznej pracy, gromadzenia różnych informacji, których szukam w książkach, archiwaliach, Internecie… Najczęściej dotyczą historii formacji stojących na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego, ale też dziejów mojej Małej Ojczyzny - miejsca, w którym łączą się trzy rzeki: Wisłoka, Jasiołka i Ropa. To malownicze bardzo, wyjątkowe pod wieloma względami, Jasielskie.

Poziom prac jest różny. Mają one głównie charakter popularyzatorski. Jednak – chciałbym to podkreślić, Szanowny Czytelniku - że moją ambicją jest być jak najbliżej prawdy.

Nie bądź rozczarowany, jeśli okaże się, że linki przekierowujące do innych tekstów nie będą działać. Skorzystaj wtedy z wyszukiwarki,a tekst łatwo znajdziesz. Linki nie działają z tego powodu, że to już trzecia odsłona tego bloga, w innym kawałku internetowej przestrzeni. Poprzednie strony po atakach spamowych musiały być wygaszane.

Ostatnie i polecane

Jak włamywacz żenił się na posterunku

obraczkiPrzedwojenni policjanci byli bezwzględni wobec przestępców ale kiedy już złoczyńca wpadł w ich ręce potrafili okazać wielkoduszność. To samo dotyczyło ówczesnej prokuratury. Dowodzi tej tezy wydarzenie, do którego doszło w październiku 1931 r. tuż za granicą naszego powiatu, w  Krośnie. Funkcjonariusze zatrzymali sprawcę włamania do jednego ze sklepów w Rymanowie. Okazało się jednak, że młody człowiek ma nazajutrz wziąć ślub. Policjanci – w całej pełni realizując ideę służby dla Społeczeństwa – zapewnili elegancką asystę młodym, kiedy ci składali sobie sakramentalne „tak”. Po uroczystości uczta weselna odbyła się na posterunku. 🙂

Na ilustracji: gustowne policyjne „obrączki” dla włamywaczy (źródło: www.flickr.com).

Przeczytaj wycinek prasowy z „Ilustrowanego Kuriera Codziennego”, który w październiku 1931 r. opisywał to  wydarzenie, wywołujące w Krośnie nie lada sensację.

slub

 

 

Komentowanie wyłączone.