Sporo osób wchodzi na tego niszowego przecież bloga. Duża to dla mnie satysfakcja, a tym większa, kiedy otrzymuję korespondencję w sprawie zamieszczanych tu tekstów. Strona zyskuje wtedy interaktywny charakter. Przed tygodniem zamieściłem artykuł o gorlickich policjantach, a w kilka dni później otrzymałem materiał historyczny od Pani Grażyny Szkonter z kieleckiego oddziału Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. Dzięki temu mogę zamieścić dodatkowe informacje o wspomnianych w tekście trzech funkcjonariuszach poległych na służbie.
Otrzymałem skan artykułu, (czytałem go kiedyś i jak widać zapomniałem) zamieszczony na łamach „Gazety Administracji i Policji Państwowej” latem 1925 r. W związku z obchodami 10-lecia Policji Państwowej (liczono wtedy od 1915 r., kiedy to pierwsze polskie formacje porządkowe utworzono w Kongresówce) pojawił się artykuł poświęcony policji województwa krakowskiego. Jeden z zamieszczonych wtedy tekstów dotyczył poległych na służbie. Oto jego wycinek.
Jak widzimy policjanci ginęli w stosunkowo młodym wieku. Michał Bobrek w chwili śmierci miał 30 lat, Bronisław Zalasiński – niespełna 24 lata, a a Franciszek Kiebała – 25 lat. Dysponując datami śmierci oraz nazwiskiem jednego z bandytów-zabójców trzeba teraz przystąpić do poszukiwań archiwalnych i w kwerendy prasy tamtej epoki. A może jakąś wiedzę na ten temat mają w komendzie w Gorlicach?
Na zdjęciu Pani Grażyna Szkonter w towarzystwie Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Jarosława Szymczyka podczas jednej z wystaw poświęconych pamięci policjantów pomordowanych w czasie II wojny światowej (fragment z fotografii ze strony KWP w Kielcach).
Dzieki, u Pana zawsze sie ucze gdzie moge szukac kontaktu.