Witaj Gościu

Cześć

Cieszę się, że do mnie zajrzałeś. Co to za stronka? Ujrzała światło dzienne latem 2010 r., chyba po prostu z potrzeby pisania. Wrzucam tu teksty przeróżne. Czasem coś urodzi się w danej chwili, to znowu pokażę efekt wielomiesięcznej pracy, gromadzenia różnych informacji, których szukam w książkach, archiwaliach, Internecie… Najczęściej dotyczą historii formacji stojących na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego, ale też dziejów mojej Małej Ojczyzny - miejsca, w którym łączą się trzy rzeki: Wisłoka, Jasiołka i Ropa. To malownicze bardzo, wyjątkowe pod wieloma względami, Jasielskie.

Poziom prac jest różny. Mają one głównie charakter popularyzatorski. Jednak – chciałbym to podkreślić, Szanowny Czytelniku - że moją ambicją jest być jak najbliżej prawdy.

Nie bądź rozczarowany, jeśli okaże się, że linki przekierowujące do innych tekstów nie będą działać. Skorzystaj wtedy z wyszukiwarki,a tekst łatwo znajdziesz. Linki nie działają z tego powodu, że to już trzecia odsłona tego bloga, w innym kawałku internetowej przestrzeni. Poprzednie strony po atakach spamowych musiały być wygaszane.

Ostatnie i polecane

Więcej na temat policjantów z Gorlic

g0Sporo osób wchodzi na tego niszowego przecież bloga. Duża to dla mnie satysfakcja, a tym większa, kiedy otrzymuję korespondencję w sprawie zamieszczanych tu tekstów. Strona zyskuje wtedy interaktywny charakter. Przed tygodniem zamieściłem artykuł o gorlickich policjantach, a w kilka dni później otrzymałem materiał historyczny od Pani Grażyny Szkonter z kieleckiego oddziału Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. Dzięki temu mogę zamieścić dodatkowe informacje o wspomnianych w tekście trzech funkcjonariuszach poległych na służbie.

Otrzymałem skan artykułu, (czytałem go kiedyś i jak widać zapomniałem) zamieszczony na łamach „Gazety Administracji i Policji Państwowej” latem 1925 r. W związku z obchodami 10-lecia Policji Państwowej (liczono wtedy od 1915 r., kiedy to pierwsze polskie formacje porządkowe utworzono w Kongresówce) pojawił się artykuł poświęcony policji województwa krakowskiego. Jeden z zamieszczonych wtedy tekstów dotyczył poległych na służbie. Oto jego wycinek.

g1

g2

Jak widzimy policjanci ginęli w stosunkowo młodym wieku. Michał Bobrek w chwili śmierci miał 30 lat, Bronisław Zalasiński – niespełna 24 lata, a a Franciszek Kiebała – 25 lat. Dysponując datami śmierci oraz nazwiskiem jednego z bandytów-zabójców trzeba teraz przystąpić do poszukiwań archiwalnych i w kwerendy prasy tamtej epoki. A może jakąś wiedzę na ten temat mają w komendzie w Gorlicach?

g3

Na zdjęciu Pani Grażyna Szkonter w towarzystwie Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Jarosława Szymczyka podczas jednej z wystaw poświęconych pamięci policjantów pomordowanych w czasie II wojny światowej (fragment z fotografii ze strony KWP w Kielcach).

 

 

 

1 comment to Więcej na temat policjantów z Gorlic