Witaj Gościu

Cześć

Cieszę się, że do mnie zajrzałeś. Co to za stronka? Ujrzała światło dzienne latem 2010 r., chyba po prostu z potrzeby pisania. Wrzucam tu teksty przeróżne. Czasem coś urodzi się w danej chwili, to znowu pokażę efekt wielomiesięcznej pracy, gromadzenia różnych informacji, których szukam w książkach, archiwaliach, Internecie… Najczęściej dotyczą historii formacji stojących na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego, ale też dziejów mojej Małej Ojczyzny - miejsca, w którym łączą się trzy rzeki: Wisłoka, Jasiołka i Ropa. To malownicze bardzo, wyjątkowe pod wieloma względami, Jasielskie.

Poziom prac jest różny. Mają one głównie charakter popularyzatorski. Jednak – chciałbym to podkreślić, Szanowny Czytelniku - że moją ambicją jest być jak najbliżej prawdy.

Nie bądź rozczarowany, jeśli okaże się, że linki przekierowujące do innych tekstów nie będą działać. Skorzystaj wtedy z wyszukiwarki,a tekst łatwo znajdziesz. Linki nie działają z tego powodu, że to już trzecia odsłona tego bloga, w innym kawałku internetowej przestrzeni. Poprzednie strony po atakach spamowych musiały być wygaszane.

Ostatnie i polecane

Idealny szef policji

lepineNie zapomniał nigdy, że grzeczność i takt są podstawowymi zaletami, które powinien posiadać każdy urzędnik chociażby zajmował bardzo wysokie stanowisko – to opinia o Louisie Lépine, dyrektorze paryskiej policji, zwanym „małym królem republiki”. Równe 100 lat temu prasa francuska, a za nią krakowski „IKC”, stawiały go za wzór nie tylko policyjnym przełożonym. Lépine przechodził właśnie na emeryturę. Przeczytaj wycinek z gazety, z niego dowiedz się co nieco o tym, czym człowiek ten zasłużył sobie na miano „idealnego dyrektora policji”.

Z „Ilustrowanego Kuryera Codziennego” z 13 kwietnia 1913 r. (Małopolska Biblioteka Cyfrowa).:

idealny

Lepine karykatura

Louis Jean-Baptiste Lépine – nazywany ojcem nowoczesnej francuskiej policji. Był prefektem policji w Paryżu w latach 1893-97 i ponownie od 1899 do 1913 r. (czasy tzw. belle époque). Nosił przezwisko „małego człowieka z wielkim kijem” z powodu niewielkiego wzrostu i posługiwania się laską.  Zasłużył się m.in. w ograniczaniu protestów publicznych. Dochodziło wówczas do wielu manifestacji, w których uczestniczyły tłumy paryżan. Utworzył jednostki policji rzecznej i rowerowej (tzw. jaskółki, których cechami charakterystycznymi obok roweru były wąsy i peleryna). Wysłał agentów policyjnych przeszkolonych lingwistycznie do pomocy turystom (nosili opaski ze wskazanym językiem, w którym można się było z nimi porozumieć). Położył duże zasługi w rozwoju kryminalistyki. Zachęcał do nauk  policyjnych i to on zorganizował muzeum prefektury policji i policyjne archiwum. Jego imieniem nazwane są targi wynalazczości, które odbywają się od 1901 r. (kiedy zorganizował je Lépine) po dzień dzisiejszy.

Obok prefekt Paryża w karykaturze.

Zdjęcie główne ze strony Francuskiego Stowarzyszenia Historyków Policji.

Komentowanie wyłączone.