Witaj Gościu

Cześć

Cieszę się, że do mnie zajrzałeś. Co to za stronka? Ujrzała światło dzienne latem 2010 r., chyba po prostu z potrzeby pisania. Wrzucam tu teksty przeróżne. Czasem coś urodzi się w danej chwili, to znowu pokażę efekt wielomiesięcznej pracy, gromadzenia różnych informacji, których szukam w książkach, archiwaliach, Internecie… Najczęściej dotyczą historii formacji stojących na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego, ale też dziejów mojej Małej Ojczyzny - miejsca, w którym łączą się trzy rzeki: Wisłoka, Jasiołka i Ropa. To malownicze bardzo, wyjątkowe pod wieloma względami, Jasielskie.

Poziom prac jest różny. Mają one głównie charakter popularyzatorski. Jednak – chciałbym to podkreślić, Szanowny Czytelniku - że moją ambicją jest być jak najbliżej prawdy.

Nie bądź rozczarowany, jeśli okaże się, że linki przekierowujące do innych tekstów nie będą działać. Skorzystaj wtedy z wyszukiwarki,a tekst łatwo znajdziesz. Linki nie działają z tego powodu, że to już trzecia odsłona tego bloga, w innym kawałku internetowej przestrzeni. Poprzednie strony po atakach spamowych musiały być wygaszane.

Ostatnie i polecane

Kiedy w policji nie było kobiet…

policjantkaCo roku, 24 lipca, obchodzone jest Święto Policji. W tym, sporo się mówi o kobietach w tej mundurowej formacji. Powody są co najmniej dwa. Pierwszy – to 90-lecie służby kobiecej w Policji, drugi – fakt, że po raz pierwszy w naszym kraju, przedstawicielka płci pięknej, w Policji właśnie, została generałem!

Dyskusja o przydatności kobiet w policyjnej od dawna trwa, ale z roku na rok jest coraz słabsza. Panie radzą sobie dobrze i mają coraz więcej sukcesów. Dziś trudno jest sobie wyobrazić bez nich Policję.

A poniżej wycinek z gazety z okresu międzywojennego, ze Stanów Zjednoczonych. Skoro kobiet nie było w policji to jakich wariatów musieli robić z siebie faceci? Zobaczcie! Mina tego gościa na drugim planie – zapewne partnera z patrolu policjanta Nunna – czyż nie jest wymowna?

polkob

Na zdjęciu głównym policjantka z Wielkiej Brytanii. To tam powstały pierwsze policyjne formacje kobiece. Policja Państwowa przed 90. laty zapatrzona była głównie we wzorce brytyjskie. Fotografia ze strony www.portsmouthmuseums.co.uk

Komentowanie wyłączone.