Witaj Gościu

Cześć

Cieszę się, że do mnie zajrzałeś. Co to za stronka? Ujrzała światło dzienne latem 2010 r., chyba po prostu z potrzeby pisania. Wrzucam tu teksty przeróżne. Czasem coś urodzi się w danej chwili, to znowu pokażę efekt wielomiesięcznej pracy, gromadzenia różnych informacji, których szukam w książkach, archiwaliach, Internecie… Najczęściej dotyczą historii formacji stojących na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego, ale też dziejów mojej Małej Ojczyzny - miejsca, w którym łączą się trzy rzeki: Wisłoka, Jasiołka i Ropa. To malownicze bardzo, wyjątkowe pod wieloma względami, Jasielskie.

Poziom prac jest różny. Mają one głównie charakter popularyzatorski. Jednak – chciałbym to podkreślić, Szanowny Czytelniku - że moją ambicją jest być jak najbliżej prawdy.

Nie bądź rozczarowany, jeśli okaże się, że linki przekierowujące do innych tekstów nie będą działać. Skorzystaj wtedy z wyszukiwarki,a tekst łatwo znajdziesz. Linki nie działają z tego powodu, że to już trzecia odsłona tego bloga, w innym kawałku internetowej przestrzeni. Poprzednie strony po atakach spamowych musiały być wygaszane.

Ostatnie i polecane

Jasielscy policjanci brali udział w likwidacji bandy Mitkowskiego

bandaJedną z najgroźniejszych band, grasujących przed wojną po terenie dzisiejszego Podkarpacia była ta, którą zorganizował Karol Mitkowski. Latem 1925 r. herszt bandy wraz z kamratami zostali osaczeni w Cergowej pod Duklą. W akcji brało udział kilkudziesięciu policjantów. Wśród nich było czternastu z okręgu VII krakowskiego. Jeśli nie wszyscy to na pewno większość z komendy i posterunków powiatu jasielskiego.

To właśnie z komendy z Jasła przekazano informację o sukcesie Policji do najpoczytniejszego dziennika regionu „Ilustrowanego Kuryera Codziennego”.

Mitkowski był jednym z najsłynniejszych bandytów tamtych czasów. Grasował głównie w województwie lwowskim. Miał na sumieniu morderstwa i rabunki, w tym zabójstwo posterunkowego Policji Państwowej spod Jarosławia. 30 czerwca 1925 r., po wielodniowej obławie, został osaczony wraz z kompanami w leśniczówce w Cergowej pod Duklą. Oddział policji liczył 60 ludzi. Strzelanina trwała od 8 rano do 1 po południu.  Dwóch policjantów zostało rannych.

Ostatecznie Policja dopadła bandytów. Aresztowani zostali: Karol Mitkowski i Michał Mularski ps. „Maczuga” oraz towarzyszące im dwie kochanki. Znaleziono zwłoki trzeciego z bandytów, który nazywał się Michał Mucha. Miał on  zostać w czasie strzelaniny zabity przez Mularskiego, bo rzekomo był „nieposłuszny”.

W lipcu 1925 r. dwaj bandyci zostali osądzeni w trybie doraźnym przez sąd w Przemyślu. Na obu wykonano karę śmierci przez rozstrzelanie. Był to wielki sukces policji woj. lwowskiego, zwłaszcza krośnieńskiej, ale jasielscy policjanci też mieli w nim swój udział.

A oto zdjęcia z dodatku do „IKC” – „Światowid” wykonane bezpośrednio po aresztowaniu w Cergowej. Na drugim zdjęciu „Maczuga” wraz z kochanką i siostrą jednego z bandytów. Cała trójka połączona została kajdanami.

banda1

banda2

Komentowanie wyłączone.