Witaj Gościu

Cześć

Cieszę się, że do mnie zajrzałeś. Co to za stronka? Ujrzała światło dzienne latem 2010 r., chyba po prostu z potrzeby pisania. Wrzucam tu teksty przeróżne. Czasem coś urodzi się w danej chwili, to znowu pokażę efekt wielomiesięcznej pracy, gromadzenia różnych informacji, których szukam w książkach, archiwaliach, Internecie… Najczęściej dotyczą historii formacji stojących na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego, ale też dziejów mojej Małej Ojczyzny - miejsca, w którym łączą się trzy rzeki: Wisłoka, Jasiołka i Ropa. To malownicze bardzo, wyjątkowe pod wieloma względami, Jasielskie.

Poziom prac jest różny. Mają one głównie charakter popularyzatorski. Jednak – chciałbym to podkreślić, Szanowny Czytelniku - że moją ambicją jest być jak najbliżej prawdy.

Nie bądź rozczarowany, jeśli okaże się, że linki przekierowujące do innych tekstów nie będą działać. Skorzystaj wtedy z wyszukiwarki,a tekst łatwo znajdziesz. Linki nie działają z tego powodu, że to już trzecia odsłona tego bloga, w innym kawałku internetowej przestrzeni. Poprzednie strony po atakach spamowych musiały być wygaszane.

Ostatnie i polecane

Zabójstwa w naszym regionie w 1938 r.

sądKiedy dojdzie do zabójstwa opinia publiczna jest zawsze mocno poruszona. W naszym powiecie stosunkowo rzadko dochodzi do takich zbrodni, średnio raz na parę lat. W porównaniu do danych z kraju, a nawet z województwa, to niewiele. A jak było kiedyś? Na przykład zupełnie odmienna sytuacja panowała tu przed wojną. Weźmy taki rok 1938 r. W powiecie jasielskim doszło wówczas aż do siedmiu zabójstw. 

Na dowód przedstawiam fragment policyjnej mapy z Komendy Głównej Policji Państwowej obejmujący województwo krakowskie i część lwowskiego. Kółkami zaznaczono na niej „zabójstwa dokonane” (na czarno wykryte, na biało – nie). Oczywiście, stolica regionu – Kraków – przodowała w tej smutnej statystyce. Odnotowano tam 38 zabójstw. W większości powiatów do tak dramatycznych zdarzeń dochodziło sporadycznie.

Na zdjęciu budynek sądu i więzienia w Jaśle przed wojną. Fragment pocztówki ze strony kartki.umjaslo.pl.

Niestety, negatywnie wyróżniał się tutaj jasielski.  Po żywieckim i brzeskim zajmował ex aequo z limanowskim niechlubne czwarte miejsce w województwie. W naszym powiecie stwierdzono aż siedem zabójstw. Więcej niż w dużych, przemysłowych ośrodkach jakimi były np. Chrzanów, czy Tarnów. O dobrej pracy tutejszej policji świadczy fakt, że sprawcy wszystkich tych przestępstw zostali wykryci.

Rzut oka za granicę województwa, we Lwowskie. Cóż tam widzimy? W rzeszowskim – 10 zabójstw, jedno niewykryte. W krośnieńskim sytuacja jeszcze bardziej nieciekawa niż  u nas – aż 9 zabójstw, w Brzozowie i Kolbuszowej – po 7. W Sanoku zaś – zaledwie 3.

1938 zabojstwa dokonane

 

Komentowanie wyłączone.