Witaj Gościu

Cześć

Cieszę się, że do mnie zajrzałeś. Co to za stronka? Ujrzała światło dzienne latem 2010 r., chyba po prostu z potrzeby pisania. Wrzucam tu teksty przeróżne. Czasem coś urodzi się w danej chwili, to znowu pokażę efekt wielomiesięcznej pracy, gromadzenia różnych informacji, których szukam w książkach, archiwaliach, Internecie… Najczęściej dotyczą historii formacji stojących na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego, ale też dziejów mojej Małej Ojczyzny - miejsca, w którym łączą się trzy rzeki: Wisłoka, Jasiołka i Ropa. To malownicze bardzo, wyjątkowe pod wieloma względami, Jasielskie.

Poziom prac jest różny. Mają one głównie charakter popularyzatorski. Jednak – chciałbym to podkreślić, Szanowny Czytelniku - że moją ambicją jest być jak najbliżej prawdy.

Nie bądź rozczarowany, jeśli okaże się, że linki przekierowujące do innych tekstów nie będą działać. Skorzystaj wtedy z wyszukiwarki,a tekst łatwo znajdziesz. Linki nie działają z tego powodu, że to już trzecia odsłona tego bloga, w innym kawałku internetowej przestrzeni. Poprzednie strony po atakach spamowych musiały być wygaszane.

Ostatnie i polecane

W służbie społeczeństwu (3/5). We współdziałaniu z partnerami

W trzeciej części kolejny rozdział mojego artykułu pt. Policja w służbie społeczeństwu. Działalność Komendy Powiatowej Policji w Jaśle w latach 1999-2005 opublikowanego w 2006 r., w książce pt.”Jasło na przełomie II i III tysiąclecia” pod redakcją Wiesława Hapa i Zdzisława Świstaka. Ukazuje on współdziałanie jasielskiej Policji z innymi służbami, samorządami oraz organizacjami pozarządowymi w działalności zapobiegającej przestępczości oraz innym szkodliwym zjawiskom społecznym.

We współdziałaniu z partnerami

Niski stopień zagrożenia przestępczością  w powiecie jasielskim to też efekt nie tylko policyjnych starań. Na ten stan miał wpływ wzrost troski mieszkańców wyrażany przez nich bezpośrednio, jak też za pośrednictwem organów samorządowych.

Na zdjęciu: Marian Gancarz, Starosta Jasielski.

Rola samorządu była tu wyjątkowa. Lata 1999-2005 to okres budowy i realizacji wielu wspólnych przedsięwzięć prewencyjnych, do których włączyły się różne podmioty. Najbardziej znaczące z nich to programy „Bezpieczny Powiat” oraz „Bezpieczne Miasto”, które w większości finansowane były ze środków samorządowych.  W ramach tych programów co roku podejmowane są różne działania, z których większość kierowana była do dzieci i młodzieży. Uczestniczyły w nich szkoły, placówki wychowawcze, poradnie, ośrodki krzewienia kultury i różne organizacje pozarządowe.

Na zdjęciu: Spotkanie w komendzie w ramach wspólnej akcji z Jasielską Biblioteką Publiczną w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”.


W policyjnej bazie dobrych praktyk utworzonej w listopadzie 2004 r. zamieszczono 8 programów podkarpackich. Dwa z nich to projekty autorskie z Jasła. Pierwszym z nich jest program „Grawer” podjęty w 2000 r. , którego celem było ograniczenie plagi kradzieży rowerów. Do 2005 r. oznakowanych zostało ponad 800 jednośladów i nie odnotowano zgłoszenia, by którykolwiek z nich został skradziony. W ramach programu zbudowano bazę pojazdów oznakowanych. W pierwszym etapie dzielnicowi wspólnie z administratorami budynków dokonali lustracji stanu zabezpieczeń piwnic, po czym spółdzielnie poczyniły różnorakie inwestycje sprzyjające ochronie. Skutkiem tych działań już w 2003 r. można było stwierdzić, że problem kradzieży rowerów z piwnic został zmarginalizowany.

Na zdjęciu:  Marek Cecuła podczas akcji znakowania rowerów „Grawer”.

Drugim projektem z banku dobrych praktyk był program „Mam 10 lat i kartę rowerową”. Jego celem było wspomożenie procesu dydaktycznego zajęć wychowania komunikacyjnego. Do każdej szkoły podstawowej w powiecie przekazano plansze ze znakami drogowymi i inne materiały dydaktyczne.

Ważnym przedsięwzięciem było wydanie w 2000 r. ze środków samorządowych i sponsorowanych „Kodeksu Rowerzysty i Motorowerzysty” autorstwa Józefa Biernackiego z Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego oraz policjanta Marka Cecuły. Kodeks trafił do uczniów klas IV wszystkich szkół podstawowych powiatu i w tym roku, i w następnych, stanowił w wielu szkołach ważną pomoc dydaktyczną w przygotowaniu uczniów do egzaminu na kartę rowerową.

Każdego roku Policja wraz z partnerami organizowała różne przedsięwzięcia cykliczne. Były to turnieje koszykówki (do 2002 r.) dla chłopców szkół podstawowych, od 2003 r. dla gimnazjalistów, turnieje w Dni Wagarowicza. Publikowane i rozpowszechniane były przeróżne wydawnictwa o treściach prewencyjnych. Wraz z partnerami organizowano akcje „Bezpieczne Ferie”, „Bezpieczne Wakacje”, „Bezpieczna Droga do Szkoły”, autorski program dzielnicowych „Bezpieczny Ogród”, „Bezpieczne Gimnazjum” i in.

Szczególne miejsce zajmowały przedsięwzięcia dotyczące profilaktyki ruchu drogowego. Co roku organizowane były na szczeblu szkolnym, gminnym i powiatowym zawody bezpieczeństwa w ruchu drogowym dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, oraz turniej motoryzacyjny dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Na zdjęciu organizatorzy Turnieju Bezpieczeństwa RD dla gimnazjalistów: Józef Biernacki Prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego (na pierwszym planie) oraz Jan Łazowski, Stanisław Jureczko i Aleksandra Zajdel-Kijowska Dyrektor Gimnazjum Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle.

Wsparcie ze strony samorządu dla spraw bezpieczeństwa i porządku przejawiało się również we wzmacnianiu liczebnym i organizacyjnym Straży Miejskiej – najważniejszego partnera jasielskich policjantów w codziennej służbie. Rozwój Straży skutkował wzmocnieniem służby patrolowej na terenie miasta i odciążeniem Policji od zadań dotyczących spraw porządku publicznego. Dzięki temu w większym zakresie można było dyslokować siły Policji do wykonywania innych istotnych zadań. Prowadzono też wspólne działania kontrolne obiektów handlowych pod kątem zapobiegania sprzedaży alkoholu małoletnim, wspólnie zabezpieczano imprezy o podwyższonym ryzyku.  W 2005 r. w Kołaczycach powstała pierwsza w powiecie straż gminna dla społeczności wiejskiej.

Bardzo dobrze układało się współdziałanie z Państwową Strażą Pożarną jak też z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi. Wspólna praca podejmowana była przede wszystkim na miejscu akcji ratowniczych, w poszukiwaniach osób zaginionych i zabezpieczaniu imprez o podwyższonym ryzyku. Systematycznie podnosił się poziom współpracy ze Strażą Graniczną, najpierw ze Strażnicą w Ożennej, a po jej likwidacji z Oddziałem w Barwinku. Codziennością stały się wspólne patrole i kontrole funkcjonariuszy obu służb w południowych gminach powiatu.


Na zdjęciu: Szefowie trzech służb: Wiesław Latoszek (Straż Pożarna), Władysław Lechowski (Służba Więzienna), Ireneusz Stachura (Straż Graniczna) podczas uroczystości Święta Policji w 2005 r.

Niemały wpływ na bezpieczeństwo w mieście miał też rozwój prywatnych firm ochrony, które objęły nadzór nad wieloma obiektami, wspierając tym samym Policję.

Lata 1999-2005 to okres aktywnej działalności informacyjnej jasielskiej Policji. Wynikiem dobrej współpracy z lokalnymi i regionalnymi środkami masowego przekazu było systematyczne powiadamianie ludzi o pojawiających się zagrożeniach, sposobach ich ograniczania i o efektach policyjnej pracy. Informacje na temat bezpieczeństwa obecne były w prasie, w radio, ale również w telewizji miejskiej. Od września 2004 r., momentu utworzenia portalu podkarpackiej Policji oficer prasowy KPP  redagował informacje dotyczące zdarzeń z powiatu jasielskiego.



Komentowanie wyłączone.