Witaj Gościu

Cześć

Cieszę się, że do mnie zajrzałeś. Co to za stronka? Ujrzała światło dzienne latem 2010 r., chyba po prostu z potrzeby pisania. Wrzucam tu teksty przeróżne. Czasem coś urodzi się w danej chwili, to znowu pokażę efekt wielomiesięcznej pracy, gromadzenia różnych informacji, których szukam w książkach, archiwaliach, Internecie… Najczęściej dotyczą historii formacji stojących na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego, ale też dziejów mojej Małej Ojczyzny - miejsca, w którym łączą się trzy rzeki: Wisłoka, Jasiołka i Ropa. To malownicze bardzo, wyjątkowe pod wieloma względami, Jasielskie.

Poziom prac jest różny. Mają one głównie charakter popularyzatorski. Jednak – chciałbym to podkreślić, Szanowny Czytelniku - że moją ambicją jest być jak najbliżej prawdy.

Nie bądź rozczarowany, jeśli okaże się, że linki przekierowujące do innych tekstów nie będą działać. Skorzystaj wtedy z wyszukiwarki,a tekst łatwo znajdziesz. Linki nie działają z tego powodu, że to już trzecia odsłona tego bloga, w innym kawałku internetowej przestrzeni. Poprzednie strony po atakach spamowych musiały być wygaszane.

Ostatnie i polecane

Huta Żelaza w Kątach na XIX-wiecznej mapie

Wracam do tematu Huty Żelaza w Kątach (Eisenwerk Kąty). Było to jedno z największych przedsiębiorstw w jasielskim powiecie w XIX wieku. Stanowiło inwestycję Franciszka Antoniego Mitrowskiego, prawnika i radcy dworu cesarskiego. Jego własnością było ponad dwadzieścia wsi położonych na południe od Nowego Żmigrodu i ogromny kompleks lasów. Własność ta nosiła nazwę  Dominium Myscowa. Dotarłem do mapy Kątów z 1851 r., która ukazuje rozmieszczeni budynków Huty, zwanej tu potocznie Hamernią.

Na mapie widzimy, że budynki miały spore rozmiary. Największy z nich, w którym woda wprowadzała w ruch młoty miał około50 mdługości i 20 szerokości. Obok – dalej od fosy – znajdują się dwie, nazwijmy je kuźnie. Miały podobną długość i szerokość parunastu metrów.

Co ciekawe, na terenie „pańskim”, ale za dworem po obu stronach hamernianej fosy, również stały budynki. Jest ich tam cztery, a może i pięć, bo wydaje się jakby fosa w tym miejscu była zadaszona. Nie jest to przecież 50-metrowy most, bo tak szeroki czemu by służył?

W części tych budynków prawdopodobnie mieszkali robotnicy fabryczni. W większości byli to Morawianie i Czesi. Więcej na temat koloni czeskiej w Kątach znajdziesz w tym artykule kliknij: Kolonia czeska w Kątach.

Wcześniej przeczytaj opowieść o rewolucji przemysłowej w Kątach w XIX wieku.

Nie mamy zdjęć tych budynków Hamerni w Kątach. W Internecie można jednak znaleźć podobne przedsiębiorstwa z tamtej epoki. Tutaj huta żelaza w Freudenbergu. Zapewne budynki Eisenwerk Kąty zbudowane były w podobnym stylu. Źródło: Internet. 

Komentowanie wyłączone.