Witaj Gościu

Cześć

Cieszę się, że do mnie zajrzałeś. Co to za stronka? Ujrzała światło dzienne latem 2010 r., chyba po prostu z potrzeby pisania. Wrzucam tu teksty przeróżne. Czasem coś urodzi się w danej chwili, to znowu pokażę efekt wielomiesięcznej pracy, gromadzenia różnych informacji, których szukam w książkach, archiwaliach, Internecie… Najczęściej dotyczą historii formacji stojących na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego, ale też dziejów mojej Małej Ojczyzny - miejsca, w którym łączą się trzy rzeki: Wisłoka, Jasiołka i Ropa. To malownicze bardzo, wyjątkowe pod wieloma względami, Jasielskie.

Poziom prac jest różny. Mają one głównie charakter popularyzatorski. Jednak – chciałbym to podkreślić, Szanowny Czytelniku - że moją ambicją jest być jak najbliżej prawdy.

Nie bądź rozczarowany, jeśli okaże się, że linki przekierowujące do innych tekstów nie będą działać. Skorzystaj wtedy z wyszukiwarki,a tekst łatwo znajdziesz. Linki nie działają z tego powodu, że to już trzecia odsłona tego bloga, w innym kawałku internetowej przestrzeni. Poprzednie strony po atakach spamowych musiały być wygaszane.

Ostatnie i polecane

Z fascynacji współistnieniem

 
Efekty pracy Magurycza robią wrażenie. Grupa kamieniarzy potrafi nadać rzeczom nowy wymiar. A może nie nowy – bo to przecież przywrócenie stanu, w którym rzeźby, kapliczki, nagrobki, macewy znajdowały się w czasach, gdy pierwszy raz radowały ludzkie oczy. Odkrywają piękno już od dawna zapomniane i dają je nam, wszystkim. Wystawę poświęconą działalności tego stowarzyszenia otwarto w jasielskiej bibliotece.


Tym bardziej, że Magurycz mocno się napracował w południowych gminach naszego powiatu.  Mógłbym pisać o swoich wrażeniach z własnych „oględzin”, ale wolę oddać głos Pani Bożenie Jurkowskiej Redaktor „Regionu Jasielskiego”. Czasopismo już nie jest wydawane –  wielka szkoda – ale widzę, że Szanowna Redakcja  w Internecie pozostawiła swój dorobek. Oto link do artykułu właśnie o pracy Magurycza w Kotani, w 2005 r. Są tu i ciekawe zdjęcia i wywiad z przewodniczącym  stowarzyszenia.
http://jaslo.atspace.com/magurycz.html

A oto link do portalu stowarzyszenia: http://www.magurycz.org/. Zdjęcia z prac w Krempnej w 2007 r. znajdziesz tutaj: http://kafive.bromirski.net/2007-07-Krempna/index.html

Co mówi Magurycz o sobie: 

„W działaniach Stowarzyszenia Magurycz biorą udział ludzie, pochodzący z całej Polski, zainteresowani historią Ga¬licji i ochroną dziedzictwa kulturowego. Pracują społecznie na cmentarzach i przy ka¬pliczkach (m.in. pionując, czyszcząc, klejąc oraz zabezpieczając krzyże i nagrobki) oraz mogą po¬znać przede wszystkim podstawowe pojęcia z za¬kresu kamieniarstwa, nauczyć się pracy z kamie¬niem i uczestniczyć w wycieczkach i wykładach. Idea pracy na cmentarzach jest apolitycz¬na, nie służy żadnej instytucji, nie głosi je¬dynie słusznej wizji historii, nie wynika też z inspiracji religijnych, ale odwołuje się do wrażliwości i potrzeby służenia. Jej istota tkwi w fascynacji różnorodnością i współistnieniem.”

Wystawa będzie czynna do 3 grudnia. Można obejrzeć m.in. zdjęcia wyremontowanego krzyża przydrożnego z Krempnej z 1899 r., macewy wydobyte z koryta rzeki Bełcza, których użyto do budowy tamy, nagrobek M. Lacman z Ożennej z pocz. XX w. Oprócz odnowionych obiektów z terenu powiatu jasielskiego, prezentowane są też działania Stowarzyszenia na Ukrainie.

Foto z galerii Magurycza.

Komentowanie wyłączone.