Witaj Gościu

Cześć

Cieszę się, że do mnie zajrzałeś. Co to za stronka? Ujrzała światło dzienne latem 2010 r., chyba po prostu z potrzeby pisania. Wrzucam tu teksty przeróżne. Czasem coś urodzi się w danej chwili, to znowu pokażę efekt wielomiesięcznej pracy, gromadzenia różnych informacji, których szukam w książkach, archiwaliach, Internecie… Najczęściej dotyczą historii formacji stojących na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego, ale też dziejów mojej Małej Ojczyzny - miejsca, w którym łączą się trzy rzeki: Wisłoka, Jasiołka i Ropa. To malownicze bardzo, wyjątkowe pod wieloma względami, Jasielskie.

Poziom prac jest różny. Mają one głównie charakter popularyzatorski. Jednak – chciałbym to podkreślić, Szanowny Czytelniku - że moją ambicją jest być jak najbliżej prawdy.

Nie bądź rozczarowany, jeśli okaże się, że linki przekierowujące do innych tekstów nie będą działać. Skorzystaj wtedy z wyszukiwarki,a tekst łatwo znajdziesz. Linki nie działają z tego powodu, że to już trzecia odsłona tego bloga, w innym kawałku internetowej przestrzeni. Poprzednie strony po atakach spamowych musiały być wygaszane.

Ostatnie i polecane

W służbie społeczeństwu (5/5). Policjanci i pracownicy

Oto piąta i ostatnia część mojego artykułu pt. „Policja w służbie społeczeństwu. Działalność Komendy Powiatowej Policji w Jaśle w latach 1999-2005” opublikowanego w 2006 r., w książce pt.”Jasło na przełomie II i III tysiąclecia” pod redakcją Wiesława Hapa i Zdzisława Świstaka. w tej części starałem się  scharakteryzować kadrę jasielskiej Policji, oraz wyeksponować osoby, mogące się poszczycić najważniejszymi wyróżnieniami za służbę na rzecz społeczeństwa jak również działalnością poza Policją. Na koniec krótkie podsumowanie całego artykułu.


Policjanci i pracownicy

Kadry jasielskiej komendy ulegały znacznym zmianom. W okresie siedmiu lat ze służby odeszło 73 policjantów, czyli 1/3 stanu. Znaczna część 69 przyjętych to absolwenci szkół wyższych. Kilkunastu policjantów pełniących służbę kontynuowało naukę na uczelniach. Według stanu na 31 grudzień 2005 r. 42 funkcjonariuszy było absolwentami szkół wyższych, 28 z nich miało tytuł magistra. Z 10 urzędników służby cywilnej 4 miało wykształcenie wyższe. Kadra jednostka była młoda. Średnia wieku kadry kierowniczej wynosiła 41 lat.

W tym czasie, w uznaniu zasług wielu jasielskich policjantów zostało wyróżnionych. W latach 2000-2005 policjantom KPP w Jaśle Prezydent RP przyznał 17  krzyży zasługi . Złote Krzyże Zasługi otrzymali Stanisław Cygan oraz Edward Witusik w 2000 r., Józef Świędrych w 2001 r. i Czesław Skocz w 2005 r.

Na zdjęciu: Włodzimierz Szpyrka.

Z okazji Dnia Niepodległości, w 2005 r. Prezydent RP odznaczył Orderem Odrodzenia Polski Jana Łazowskiego. 18 funkcjonariuszy otrzymało odznaczenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji  Zasłużony Policjant. Złotą odznaką uhonorowani zostali dwaj z nich: Jan Łazowski w 2003 r. i Włodzimierz Szpyrka w 2004 r.

Od 2001 r. samorząd powiatu funduje nagrodę jednemu policjantowi, który wyróżnił się w sposób szczególny. W kolejnych latach to prestiżowe wyróżnienie otrzymywali: Edward Misiołek, Marek Twardzicki, Andrzej Zajdel, Bogusław Filip oraz Stanisław Twaróg.



Na zdjęciu: Stanisław Twaróg.

Policjanci pionu prewencji co roku biorą udział w turniejach policyjnych. Największe sukcesy  odnieśli w roku 2001 r.. Wówczas to Antoni Bargieł zwyciężył w zawodach wojewódzkich w kategorii dzielnicowych wiejskich zdobywając tytuł: Najlepszy Dzielnicowy.

Na zdjęciu: Antoni Bargieł zdobywca tytułu „Najlepszy Dzielnicowy”.

W tych samych zawodach, w kategorii dzielnicowych miejskich, drugie miejsce zajął Jacek Berowski. W turniejach policjantów ruchu drogowego reprezentanci komendy zajmowali czołowe pozycje. Najwyższą – drugą lokatę – Jan Grzyb w roku 2005.

W szeregach jasielskich policjantów, swoimi dokonaniami sportowymi, szczególnie wyróżnił się Edward Misiołek. W tym czasie trzykrotnie zdobywał on tytuł mistrza garnizonu podkarpackiego w zawodach strzeleckich. W 2005 r., jako reprezentant komendy wojewódzkiej, zwyciężył w klasyfikacji indywidualnej i zespołowej w międzynarodowym turnieju w Łupkowie.

Na zdjęciu: Edward Misiołek, w latach 1999-2005 trzykrotny policyjny mistrz Podkarpacia w zawodach strzeleckich.

Jasielska komenda dysponowała mocną reprezentacją piłki nożnej. Odnosiła ona sukcesy w mistrzostwach policyjnych garnizonu podkarpackiego, jak też w turniejach służb mundurowych i zakładów pracy w Jaśle. W tym czasie jaślanie zdobyli dwukrotnie wicemistrzostwo w najważniejszych zawodach policyjnych: 5-osobowej piłki nożnej halowej w 2001 r. w Jaśle oraz w 2005 r. w turnieju drużyn 6-osobowych na trawie, na obiektach Siarki w Tarnobrzegu.

W turniejach w Jaśle odnieśli kilka sukcesów, w tym zwycięstwo w turnieju służb mundurowych o puchar Komendanta Powiatowego Policji (2005 r.).

Na zdjęciu reprezentacja jasielskiej komendy Policji. Stoją od lewej: Mariusz Skiba, Marcin Lawera, Sławomir Rogowski, Piotr Gogosz, Tomasz Skałba, Bartosz Pusz; w przysiadzie: Grzegorz Żytniak, Kazimierz Pawlik, Artur Wolak i Jacek Książkiewicz.

Część jasielskiej kadry aktywnie włącza się w rozwiązywanie problemów społeczności lokalnych. Policjanci podejmują działalność społeczną w ramach stowarzyszeń, sportowych, ochotniczych straży pożarnych, i różnych organizacji pozarządowych. Trzej policjanci w tym czasie sprawowali funkcję radnych rad gmin. Józef Dziedzic był radnym gminy Jasło i przewodniczącym rady kadencji 2003-2006. W pracach Rady Miasta Jasła uczestniczył Andrzej Dybaś, natomiast radnym Gminy Kołaczyce był Paweł Filipek.

Znamiennym dla tych lat, okresu akcesji do Unii Europejskiej, było nawiązywanie współdziałania z kolegami z policji innych krajów. Od 2003 r. jasielscy policjanci, członkowie Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA, utrzymywali kontakty z policjantami z Debreczyna, uczestnicząc w uroczystościach święta węgierskiej policji. Reprezentacji piłkarskiej Podkarpacia na międzynarodowy turniej, który co roku odbywa się w tym mieście przewodził jasielski policjant Piotr Gogosz. W czerwcu 2005 r. w grupa policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej i emerytów obu służb, członków IPA powołała region Jasło. Przewodniczącym organizacji został były policjant Bogdan Łach. W pierwszych miesiącach swojej działalności stowarzyszenie zorganizowało wraz ze służbami mundurowymi powiatu jasielskiego przedsięwzięcie profilaktyczno-sportowe pod nazwą Munduriada (wrzesień 2005r.).






Na zdjęciu: Bogdan Łach Przewodniczący Regionu Jasło Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA.

Ku przyszłości

Komenda Powiatowa w Jaśle od chwili powstania w 1999 r. ulegała przekształceniom, zgodnie z reformami formacji. Podstawowym zaś założeniem reform było uspołecznienie jej pracy. Istnieje wiele dowodów na to, że proces ten przebiegał zgodnie z oczekiwaniami. Skutkiem tego było powodzenie wielu przedsięwzięć Policji. Znaczna ich część to efekt dobrej współpracy z samorządami i innymi partnerami. Dzięki temu w powiecie jasielskim zdarzało się niewiele przestępstw, co ważne, ich liczba uległa zmniejszeniu . Poziom skuteczności policjantów w ściganiu sprawców przestępstw był wysoki. Mieszkańcy powiatu generalnie czuli się bezpieczni i mieli zaufanie do Policji.

Trzeba podkreślić, że tak pozytywne efekty policyjnej pracy osiągnięte zostały w bardzo trudnych warunkach, których przyczyną były trudności budżetowe. W jasielskiej jednostce nastąpił rozwój w niektórych obszarach. Jednak policjanci i pracownicy dysponowali przestarzałą bazą lokalową, ograniczającą ich możliwości, co więcej w sytuacji ciągłego niedoinwestowania w sprzęt i materiały niezbędne do policyjnej służby. Ten stan łagodził systematyczny wzrost roli samorządu we wspieraniu materialnym jednostki.

Można przyjąć, że w zasadzie Policja sprostała wyzwaniom stojącym przed nią w tak trudnym okresie. Poprawiała się jakość służby. Młoda i wykształcona, ale już doświadczona, kadra jednostki daje dobre perspektywy na przyszłość. Ważnym osiągnięciem jest poszerzenie się grona partnerów gotowych do współdziałania. Wzrasta więc świadomość społeczna co do tego, że bezpieczeństwo jest wartością, o którą warto samemu dbać, a najlepszą drogą do powodzenia w pracy na rzecz ochrony ludzi oraz utrzymania bezpieczeństwa i porządku jest wspieranie swojej Policji.

Przeczytaj poprzednie  odcinki tego cyklu o jasielskiej Policji. Pierwszy znajdziesz tutaj – kliknij.

Komentowanie wyłączone.