Witaj Gościu

Cześć

Cieszę się, że do mnie zajrzałeś. Co to za stronka? Ujrzała światło dzienne latem 2010 r., chyba po prostu z potrzeby pisania. Wrzucam tu teksty przeróżne. Czasem coś urodzi się w danej chwili, to znowu pokażę efekt wielomiesięcznej pracy, gromadzenia różnych informacji, których szukam w książkach, archiwaliach, Internecie… Najczęściej dotyczą historii formacji stojących na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego, ale też dziejów mojej Małej Ojczyzny - miejsca, w którym łączą się trzy rzeki: Wisłoka, Jasiołka i Ropa. To malownicze bardzo, wyjątkowe pod wieloma względami, Jasielskie.

Poziom prac jest różny. Mają one głównie charakter popularyzatorski. Jednak – chciałbym to podkreślić, Szanowny Czytelniku - że moją ambicją jest być jak najbliżej prawdy.

Nie bądź rozczarowany, jeśli okaże się, że linki przekierowujące do innych tekstów nie będą działać. Skorzystaj wtedy z wyszukiwarki,a tekst łatwo znajdziesz. Linki nie działają z tego powodu, że to już trzecia odsłona tego bloga, w innym kawałku internetowej przestrzeni. Poprzednie strony po atakach spamowych musiały być wygaszane.

Ostatnie i polecane

W służbie społeczeństwu (2/5). Stan bezpieczeństwa i skuteczność

W drugiej części rozdział trzeci mojego artykułu pt. „Policja w służbie społeczeństwu. Działalność Komendy Powiatowej Policji w Jaśle w latach 1999-2005”, opublikowanego w książce pt.”Jasło na przełomie II i III tysiąclecia” pod redakcją Wiesława Hapa i Zdzisława Świstaka, w 2006 r. Zawiera on próbę oceny stanu bezpieczeństwa w powiecie oraz skuteczności Policji powiatu jasielskiego.

Skutecznie na rzecz ochrony ludzi i ich mienia

Jak ocenić stan bezpieczeństwa i skuteczność policyjnej służby? Skoro Policja ma charakter służebny wobec społeczeństwa, najważniejszym miernikiem oceny jest opinia ludzi, których Policja zobowiązana jest ochraniać. Ważne jest więc poczucie bezpieczeństwa ludzi, oraz poziom zaufania jakim mieszkańcy obdarzają Policję i społeczna ocena jej pracy. Mając to na uwadze kierownictwo jasielskiej komendy analizowało wszelkie dostępne opinie zewnętrzne formułowane pod adresem policjantów i pracowników komendy. Oceny wyrażane były na spotkaniach, w różnego rodzaju pismach wpływających do jednostki, jak również w skargach i w toku postępowań wyjaśniających wątpliwości w związku z różnymi interwencjami.

Najlepszym sposobem odpowiedzi na pytania postawione wyżej dałyby wyniki badań opinii publicznej przeprowadzone przez niezależny podmiot. Jednak do tej pory w powiecie jasielskim, nikt takich badań nie prowadził. Natomiast mieszkańcy całego województwa, a więc także powiatu jasielskiego, uczestniczyli w sondażach TBS OBOP, przeprowadzanych dwa razy do roku, w ramach którego badano nastroje w tym zakresie w kraju i w poszczególnych województwach.  W sondażu przeprowadzonym wczesną wiosną 2006 r. 80% mieszkańców województwa podkarpackiego uważało, że w ich miejscu zamieszkania jest bezpiecznie. Był to najwyższy odsetek w kraju. 73%  mieszkańców regionu wyraziło zaufanie do Policji (2 miejsce w kraju), a 70% dobrze oceniło jej pracę (3 miejsce).

Wydaje się, że opinię taką można generalnie odnieść do sytuacji w powiecie. W tym czasie, w Jasielskiem, nie było bowiem takich wydarzeń kryminalnych, które z uwagi na ciężar gatunkowy skupiałyby na długo uwagę opinii ogólnokrajowej. Nie notowano też naruszeń prawa przez jasielskich policjantów, tak poważnych, by istotnie naruszały autorytet formacji i środowiska policyjnego.

Stosunkowo niewiele było tu przestępstw o najcięższym ciężarze gatunkowym, takich jak zabójstwa, czy też działalność rozbójnicza przy użyciu broni. Kilka przypadków zgonów na skutek pobicia lub spowodowania uszkodzenia ciała niebezpiecznym narzędziem spowodowanych było najczęściej konfliktami rodzinnymi. Spośród wydarzeń, które w największym stopniu poruszyły opinię publiczną wymienić należy pobicie ze skutkiem śmiertelnym młodego mieszkańca Jasła na osiedlu Kopernika w Jaśle w 2002r. Wynikiem policyjnych działań było ustalenia podejrzanych i ujęcie dwóch z nich (pierwszego bezpośrednio po zdarzeniu, drugiego po tygodniowych poszukiwaniach). Trzeci nie został zatrzymany. Latem 2004 r. na tym samym osiedlu znaleziono zwłoki trzydziestokilkuletniego jaślanina, który jak wstępnie przypuszczano mógł umrzeć na skutek pobicia. W toku postępowania przygotowawczego ustalono, że to raczej zachłyśnięcie krwią po upadku było bezpośrednią przyczyną śmierci. Policjanci ustalili natomiast, że ten mężczyzna wcześniej w tym dniu został pobity, jednak w znacznej odległości od miejsca zgonu. Policjanci ustalili tożsamość sprawców pobicia i okoliczności zdarzenia.

Latem w 2003 r. społeczność regionu zelektryzowała wiadomość o grupie wymuszającej haracze na jasielskich  przedsiębiorcach. Akcja Policji przyniosła skutek w postaci ujęcia dwóch sprawców na gorącym uczynku, w czasie przyjmowania pieniędzy. W toku śledztwa zatrzymanych zostało jeszcze kilka innych osób, które z nimi współdziałały. Policjanci zgromadzili materiał dowodowy, który dał podstawę do wyjaśnienia okoliczności działania grupy i skazania jej członków. Każdego roku rozpracowywane były też grupy przestępcze zajmujące się rozprowadzaniem narkotyków. W 2005 r. Policja w toku realizacji sprawy tego rodzaju zabezpieczyła między innymi komponenty mogące służyć do produkcji tzw. tabletek gwałtu.

Praca policjantów zwalczających przestępczość gospodarczą postępowała za zmianami metod działania przestępców i wykorzystywanych przez nich środków. Policjanci uczestniczyli z biegiem czasu w coraz większym zakresie w rozpoznawaniu  i zbieraniu dowodów przestępczej działalności osób i grup obejmujących swym działaniem teren całego kraju i korzystających z nowoczesnych zdobyczy techniki. W znacznej części były to oszustwa, wyłudzenia, ale też nielegalne wprowadzanie do obrotu różnych towarów, przestępstwa intelektualne i opisane w „Kodeksie Spółek Handlowych”. Ze spraw dotyczących jednostek gospodarczych mających siedziby w naszym  powiecie, najpoważniejsze dotyczyły podejrzeń o niegospodarność, wyłudzanie kredytów i środków z funduszy publicznych o znacznej wartości i przestępstw intelektualnych.

Tezę o tym, że w powiecie jasielskim było bezpiecznie potwierdzają dane statystyczne zbierane przez Policję, jednolite dla wszystkich jednostek. Na ich podstawie określa się również mierniki efektywności działania poszczególnych komend. Podstawową kategorią jest ogólna liczba odnotowanych przestępstw. W kraju do roku 2004 następował wzrost liczby przestępstw. Dopiero w roku 2005 nastąpił przełom. Natomiast w Jasielskiem zmianę sytuacji przyniósł już rok 2003.
W roku 1999 stwierdzono tu bowiem 1.458 przestępstw. Ich liczba w następnych latach wzrastała osiągając najwyższy pułap w 2002 r., kiedy stwierdzono 2.374 przestępstwa. Od następnego roku notowano już systematyczny spadek liczby przestępstw do 1.786 w 2005 r.

Analizując powyższe dane należy jednak wziąć pod uwagę pewien czynnik, który miał istotny wpływ na statystyczny wzrost liczby przestępstw. Chodzi tutaj o  poszerzenie obszaru penalizacji, zwłaszcza poprzez wejście w życie z 15 grudnia 2000 r. przepisu uznającego za przestępstwo kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości.  W tym stanie rzeczy warto przybliżyć jeszcze dane dotyczące dynamiki przestępstw o charakterze kryminalnym, czyli czynów o największym stopniu szkodliwości społecznej (nie zalicza się do nich przypadków kierowania w stanie nietrzeźwości). Ich analiza potwierdza wcześniej obserwowane tendencje. Po wzroście liczby przestępstw w 2000 r. w porównaniu do roku poprzedniego, przez trzy lata poziom przestępczości utrzymywał się na podobnym poziomie. W 2003 r. nastąpił znaczny spadek, a w 2005 r. kolejny, osiągając wartość 1.010 przestępstw. Na przestrzeni sześciu lat w powiecie jasielskim znacznie ograniczona została więc przestępczość kryminalna. Różnica pomiędzy liczbą przestępstw  o takim charakterze stwierdzonych w 1999 r. i w 2005 r. wyniosła aż 267 przestępstw, co dało spadek o 20,6%.

Wykres 1. Dynamika przestępstw o charakterze kryminalnym w powiecie jasielskim w latach 1999-2005.


Bardzo ważnym miernikiem oceny stanu bezpieczeństwa jest tzw. wskaźnik zagrożenia. Ukazuje on relację liczby przestępstw do tak istotnej kategorii, jaką jest liczba ludności zamieszkującej na danym terenie. Ten wskaźnik dla naszego powiatu kształtował się na bardzo korzystnym poziomie.  W roku 2005 osiągnął wielkość 155 przestępstw ogółem na 10 tysięcy ludności. Tylko w trzech powiatach regionu stan był korzystniejszy. Jasielskie było bezpieczniejsze niż sąsiednie powiaty: krośnieński (203 przestępstwa) i dębicki (192). Można więc przyjąć, że mieszkańcy powiatu jasielskiego byli mniej zagrożeni przestępczością aniżeli mieszkańcy większości powiatów Podkarpacia. Warto tu też zauważyć, że z kolei nasze województwo należy do tych regionów, w których wskaźnik zagrożenia jest najniższy.

Skuteczność działania Policji mierzona jest głównie wskaźnikami wykrywalności. Dają one odpowiedź na pytanie: jakiej liczby przestępstw sprawcy zostali wykryci w stosunku do wszystkich stwierdzonych w tym czasie przestępstw? Poziom wykrywalności ogólnej przestępstw, jak też przestępstw kryminalnych był wysoki. Przez cały ten okres znacznie przewyższał średni poziom dla wszystkich jednostek Policji województwa podkarpackiego. Różnica wynosiła kilka punktów procentowych (np. w 2005 r. 6%).

Trzeba też zauważyć, że skuteczność systematycznie wzrastała. W 1999 r. wykrywalność przestępstw o charakterze kryminalnym w powiecie jasielskim wynosiła 58,9%, na koniec 2005 r. – 62,3% (średnia dla wszystkich jednostek garnizonu wyniosła 53,6%). Można więc bardziej obrazowo stwierdzić, że na 10 przestępstw kryminalnych, do których dochodzi w powiecie jasielskim, sprawcy 6 przestępstw zostają ustaleni. W toku śledztw i dochodzeń, jasielscy policjanci ustalali co roku od 935 do 1.463 podejrzanych. Stosunkowo niewielka część z nich dotyczyła nieletnich. Przestępczość nieletnich również uległa ograniczeniu. W 1999 r. odnotowano 193 czyny popełnione przez 87 osób w wieku do 17 lat. W 2005 r. 47 czynów karalnych dopuściło się 78 osób.

W zasadzie najmocniej opinię publiczną poruszają sprawy kryminalne. Jednak to w ruchu drogowym dochodzi do zdarzeń, których skutkiem są największe tragedie. Co roku na drogach powiatu jasielskiego giną ludzie. W minionych 6 latach łącznie w wypadkach drogowych straciło życie 68 osób. Pocieszającym jest to, że liczba tych zdarzeń jednak spada. W 1999 r. wypadków drogowych odnotowano 159. Ich skutkiem była śmierć 12 osób i rany u 23. Żadne z następnych lat nie obfitowały w taką liczbę zdarzeń drogowych. W okresie od 2000 r. do 2004 stan zagrożenia był nieco niższy. Rok 2005 był już najmniej drastyczny. W tym to roku na drogach powiatu doszło do 76 wypadków drogowych, 6 osób zmarło na skutek doznanych obrażeń, a 105 doznało ran. Priorytetem policyjnej pracy był nadzór nad miejscami szczególnie niebezpiecznymi, ujawnianie uczestników ruchu drogowego, którzy popełniają przestępstwa drogowe i najpoważniejsze wykroczenia, a zwłaszcza ochrona pieszych. W 2005 r. policjanci ujawnili 505 nietrzeźwych kierujących.

Wykres 2. Wypadki na drogach powiatu jasielskiego w latach 1999-2005 ich skutki.

Komentowanie wyłączone.