Witaj Gościu

Cześć

Cieszę się, że do mnie zajrzałeś. Co to za stronka? Ujrzała światło dzienne latem 2010 r., chyba po prostu z potrzeby pisania. Wrzucam tu teksty przeróżne. Czasem coś urodzi się w danej chwili, to znowu pokażę efekt wielomiesięcznej pracy, gromadzenia różnych informacji, których szukam w książkach, archiwaliach, Internecie… Najczęściej dotyczą historii formacji stojących na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego, ale też dziejów mojej Małej Ojczyzny - miejsca, w którym łączą się trzy rzeki: Wisłoka, Jasiołka i Ropa. To malownicze bardzo, wyjątkowe pod wieloma względami, Jasielskie.

Poziom prac jest różny. Mają one głównie charakter popularyzatorski. Jednak – chciałbym to podkreślić, Szanowny Czytelniku - że moją ambicją jest być jak najbliżej prawdy.

Nie bądź rozczarowany, jeśli okaże się, że linki przekierowujące do innych tekstów nie będą działać. Skorzystaj wtedy z wyszukiwarki,a tekst łatwo znajdziesz. Linki nie działają z tego powodu, że to już trzecia odsłona tego bloga, w innym kawałku internetowej przestrzeni. Poprzednie strony po atakach spamowych musiały być wygaszane.

Ostatnie i polecane

Obejrzyj film o „granatowych”

Do niedawna formacja ta była oceniana niemal wyłącznie negatywnie. Policjanci granatowi w Generalnym Gubernatorstwie pełnili służbę w strukturach hitlerowskiego państwa. W czasach PRL uznani „en bloque” za kolaborantów. Żyjąc z takim piętnem  spotykali się z szykanami władz. Wyniki badań naukowych opublikowanych w ostatnich dekadach dowodzą, że taka uproszczona ocena „granatowych”, wielu, a nawet większość z nich bardzo krzywdzi. Znaczna część policjantów w czasie II wojny światowej podejmowała wielkie osobiste ryzyko budując struktury Polskiego Państwa Podziemnego. Polecam obejrzenie ciekawego dokumentu „TVP Historia” pt. „Granatowi”. Warto.  

Aby obejrzeć film na youtube kliknij tutaj.

1 comment to Obejrzyj film o „granatowych”

  • rob

    Ciekawy dokument przeczący wiedzy pozyskanej w latach socjalizmu i obiegowej negatywnej opinii o „granatowych”.