Witaj Gościu

Cześć

Cieszę się, że do mnie zajrzałeś. Co to za stronka? Ujrzała światło dzienne latem 2010 r., chyba po prostu z potrzeby pisania. Wrzucam tu teksty przeróżne. Czasem coś urodzi się w danej chwili, to znowu pokażę efekt wielomiesięcznej pracy, gromadzenia różnych informacji, których szukam w książkach, archiwaliach, Internecie… Najczęściej dotyczą historii formacji stojących na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego, ale też dziejów mojej Małej Ojczyzny - miejsca, w którym łączą się trzy rzeki: Wisłoka, Jasiołka i Ropa. To malownicze bardzo, wyjątkowe pod wieloma względami, Jasielskie.

Poziom prac jest różny. Mają one głównie charakter popularyzatorski. Jednak – chciałbym to podkreślić, Szanowny Czytelniku - że moją ambicją jest być jak najbliżej prawdy.

Nie bądź rozczarowany, jeśli okaże się, że linki przekierowujące do innych tekstów nie będą działać. Skorzystaj wtedy z wyszukiwarki,a tekst łatwo znajdziesz. Linki nie działają z tego powodu, że to już trzecia odsłona tego bloga, w innym kawałku internetowej przestrzeni. Poprzednie strony po atakach spamowych musiały być wygaszane.

Ostatnie i polecane

Na straży porządku w mieście (8). Rota ślubowania XIX-wiecznego policjanta

W zbiorze ustaw administracyjnych dla Królestwa Galicji i Lodomerii znalazłem tekst „Zaprzysiężenia straży policyjnej”, którą mogły wykorzystywać władze samorządowe. Warto wiedzieć, że w Galicji już od lat 60. XIX wieku istniał samorząd. Rozwijała się Policja Miejska Jasła i policje w miasteczkach. W każdej wsi byli ludzie kierowani przez wójta, zajmujący się ochroną porządku publicznego, jak też pól, lasów, itp. W proponowanej rocie ślubowania podkreślano równe traktowanie każdego człowieka, przedkładanie dobra społecznego ponad własne oraz posłuszeństwa wobec przełożonych. 

Oto rota „Zaprzysiężenia straży policyjnej”:
Źródło:  Zbiór ustaw administracyjnych w Królestwie Galicji i Lodomerii z Wielkiem Księstwem Krakowskiem obowiązujących do użytku organów c.k. Władz rządowych i Władz autonomicznych, zebrał, ułożył i wydał Jan Rudolf Kasperek c.k. Starosta. Tom. III, Kraków 1873.
Na zdjęciu jasielski rynek przed wojną. Pod kolumną Świętego Nepomucena widzimy postać w mundurze. Być może to właśnie policjant miejski.

Komentowanie wyłączone.