Witaj Gościu

Cześć

Cieszę się, że do mnie zajrzałeś. Co to za stronka? Ujrzała światło dzienne latem 2010 r., chyba po prostu z potrzeby pisania. Wrzucam tu teksty przeróżne. Czasem coś urodzi się w danej chwili, to znowu pokażę efekt wielomiesięcznej pracy, gromadzenia różnych informacji, których szukam w książkach, archiwaliach, Internecie… Najczęściej dotyczą historii formacji stojących na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego, ale też dziejów mojej Małej Ojczyzny - miejsca, w którym łączą się trzy rzeki: Wisłoka, Jasiołka i Ropa. To malownicze bardzo, wyjątkowe pod wieloma względami, Jasielskie.

Poziom prac jest różny. Mają one głównie charakter popularyzatorski. Jednak – chciałbym to podkreślić, Szanowny Czytelniku - że moją ambicją jest być jak najbliżej prawdy.

Nie bądź rozczarowany, jeśli okaże się, że linki przekierowujące do innych tekstów nie będą działać. Skorzystaj wtedy z wyszukiwarki,a tekst łatwo znajdziesz. Linki nie działają z tego powodu, że to już trzecia odsłona tego bloga, w innym kawałku internetowej przestrzeni. Poprzednie strony po atakach spamowych musiały być wygaszane.

Ostatnie i polecane

Na straży porządku w mieście (3). Pierwsi jasielscy rewizorzy policji

Obecny komendant Straży Miejskiej Ryszard Mastej ma wielu poprzedników. Kilka tygodni temu na tym blogu zamieściłem tekst o Aleksandrze Mostrańskim, który w okresie międzywojennym, przez szereg lat jako inspektor policji, a następnie Straży Miejskiej, dowodził jasielską miejską formacją porządkową. Przed nim byli inni. Najstarszego rewizora policji w Jaśle znalazłem w szematyzmie galicyjskim daleko wcześniej aniżeli powstał tu samorząd, bo jeszcze pod datą 1820.

Trzeba tu pamiętać, że w tamtych czasach termin „policja” miał znacznie szersze znaczenie niż dziś. Rozumiano pod nim nie tyle ściganie złoczyńców, co zapobieganie wszelkim nieszczęściom. Policja obejmowała sprawy porządku bardzo szeroko, w tym utrzymanie czystości ulic, zapobieganie pożarom, nadzór budowlany, sanitarny, weterynaryjny, opiekę nad chorymi, pomoc społeczną itp.

Ryszard Mastej jest urzędnikiem samorządowym. Za jego poprzedników możnaby więc uznać rewizorów i inspektorów policji miejskiej okresu samorządowego, a samorząd wprowadzono w Galicji w latach 60. XIX wieku. O nich może w następnej części. A tymczasem przedstawię nazwiska rewizorów z okresu przedautonomicznego.

Zapisy w schematyzmach galicyjskich i innych tego typu wydawnictwach wskazują na to, że stanowisko rewizora policji w jasielskim magistracie istniało już w 1820 r. Stanowisko to zajmował wówczas niejaki Tadeusz Marcinkiewicz. Po nim kolejnych jasielskich rewizorów znalazłem w informatorach z następujących lat: w 1826 i 1827 – Michał Jaroszkiewicz, w 1833 r. – Tomasz Woyciechowicz (1833), w latach 1836, 1837 i 1844 Aleksander Kroll. W 1950 r. stanowisko wakowało, a w 1855 r. rewizorem prowizorycznym (tzn. na rocznym okresie próbnym) był Johann Martinek.

Na zdjęciu: fragment karty z szematyzmu 1820 r. ze składem urzędniczym miasta Jasła. W ramce Tadeusz Marcinkiewicz. Jak wynika z tego zestawienia, miasto obok rewizora zatrudniało 4 strażników policyjnych (Polizeyschutzen) oraz woźnego sądowego (Gerichtsdiener).

Komentowanie wyłączone.