Witaj Gościu

Cześć

Cieszę się, że do mnie zajrzałeś. Co to za stronka? Ujrzała światło dzienne latem 2010 r., chyba po prostu z potrzeby pisania. Wrzucam tu teksty przeróżne. Czasem coś urodzi się w danej chwili, to znowu pokażę efekt wielomiesięcznej pracy, gromadzenia różnych informacji, których szukam w książkach, archiwaliach, Internecie… Najczęściej dotyczą historii formacji stojących na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego, ale też dziejów mojej Małej Ojczyzny - miejsca, w którym łączą się trzy rzeki: Wisłoka, Jasiołka i Ropa. To malownicze bardzo, wyjątkowe pod wieloma względami, Jasielskie.

Poziom prac jest różny. Mają one głównie charakter popularyzatorski. Jednak – chciałbym to podkreślić, Szanowny Czytelniku - że moją ambicją jest być jak najbliżej prawdy.

Nie bądź rozczarowany, jeśli okaże się, że linki przekierowujące do innych tekstów nie będą działać. Skorzystaj wtedy z wyszukiwarki,a tekst łatwo znajdziesz. Linki nie działają z tego powodu, że to już trzecia odsłona tego bloga, w innym kawałku internetowej przestrzeni. Poprzednie strony po atakach spamowych musiały być wygaszane.

Ostatnie i polecane

Nadkomisarz Julian Radoniewicz

Postać w zasadzie u nas nieznana. A szkoda, bo przecież to nasz rodak i to mający duże zasługi dla kraju.  Jest to też postać tragiczna. Był wśród sześciu tysięcy policjantów więźniów Ostaszkowa, zamordowanych strzałem w tył głowy w piwnicy siedziby NKWD w Kalininie (Twerze), wiosną 1940 r.


Julian  Jan Radoniewicz urodził się w Nowym Żmigrodzie 8 października 1895 r., jako syn Jakuba i Marii. Był legionistą, a następnie uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej. W Wojsku Polskim dosłużył się stopnia kapitana. Jego kariera rozwinęła się po przejściu w 1935 r. do Policji Państwowej. Jako nadkomisarz PP zajmował stanowisko komendanta powiatowego w Ostrowii Mazowieckiej, a tuż przed wojną – komendanta powiatowego PP w Lublinie. Do niewoli radzieckiej dostał się prawdopodobnie koło Łucka, w dniu agresji radzieckiej na Polskę, 17 września 1939 r.

Notkę biograficzną na jego temat znalazłem w nr 4 Przeglądu Policyjnego z 1995 r., A.Misiuk Lista Ostaszkowska. Lista katyńska. oraz opracowaniu Miednoje. Księga Cmentarna Polskiego Cmentarza Wojennego t. 2: M-Ż, Warszawa 2006, s. 741. Jego biogram przedstawiony został również podczas wystawy katyńskiej w Muzeum Regionalnym w Jaśle, w kwietniu br.

Zdjęcia, a także wiele innych ciekawych informacje na temat J. Radoniewicza można znaleźć na stronie poświęconej rodzinie Radoniewiczów. Oto adres:
http://www.wajszczuk.v.pl/polski/drzewo/tekst/M091julian/galeria.htm

Zdjęcie nadkomisarza Radoniewicza pochodzi z tej właśnie strony.

Komentowanie wyłączone.