Witaj Gościu

Cześć

Cieszę się, że do mnie zajrzałeś. Co to za stronka? Ujrzała światło dzienne latem 2010 r., chyba po prostu z potrzeby pisania. Wrzucam tu teksty przeróżne. Czasem coś urodzi się w danej chwili, to znowu pokażę efekt wielomiesięcznej pracy, gromadzenia różnych informacji, których szukam w książkach, archiwaliach, Internecie… Najczęściej dotyczą historii formacji stojących na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego, ale też dziejów mojej Małej Ojczyzny - miejsca, w którym łączą się trzy rzeki: Wisłoka, Jasiołka i Ropa. To malownicze bardzo, wyjątkowe pod wieloma względami, Jasielskie.

Poziom prac jest różny. Mają one głównie charakter popularyzatorski. Jednak – chciałbym to podkreślić, Szanowny Czytelniku - że moją ambicją jest być jak najbliżej prawdy.

Nie bądź rozczarowany, jeśli okaże się, że linki przekierowujące do innych tekstów nie będą działać. Skorzystaj wtedy z wyszukiwarki,a tekst łatwo znajdziesz. Linki nie działają z tego powodu, że to już trzecia odsłona tego bloga, w innym kawałku internetowej przestrzeni. Poprzednie strony po atakach spamowych musiały być wygaszane.

Ostatnie i polecane

Poszukuję informacji o dawnych policjantach

Poszukuję informacji na temat byłych jasielskich funkcjonariuszy Policji Państwowej II Rzeczypospolitej oraz fotografii dotyczących dziejów tutejszej Policji. Bardzo niewiele mamy bowiem informacji na ich temat. Dlatego tak jest, że przez całe dziesięciolecia rodziny policjantów ukrywały profesję swoich ojców i dziadków, noszących według oficjalnej PRL-owskiej propagandy miano „sługusów sanacyjnego reżimu”, a następnie „hitlerowskiego okupanta”. Ostatnie badania pokazują jak krzywdzące to było dla wielu z nich. Warto wspomnieć, że podczas okupacji to właśnie policjanci bardzo często wchodzili w struktury Państwa Podziemnego.

O tym, że tak było  w jasielskiem już wiele lat temu pisał Mieczysław Wieliczko. Znajduje to swoje odbicie również m.in. we  wspomnieniach Antoniego Stala ze Świerchowej.

Na zdjęciu obok Tomasz Niziołek
. Jeden z przedwojennych funkcjonariuszy. Do służby wstąpił na początku I wojny światowej, w 1914 r. Pełnił służbę w kilku posterunkach w naszym powiecie. Zmarł w 1947 r. To w zasadzie wszystko co o nim wiem, poza opisem jednego przypadku zatrzymania przez niego i jego kolegę z patrolu przemytników  w1920 r.
Zdjęcie funkcjonariusza otrzymałem od jego rodziny – serdecznie za nie dziękuję.

Jeśli ktoś z Szanownych Czytelników miałby wiedzę o rodzinach dawnych policjantów, jakieś materiały na temat Policji Państwowej II RP w jasielskim, proszę o kontakt.

1 comment to Poszukuję informacji o dawnych policjantach

  • iwona

    To znowu ja, podpisuje sie pod panskim wezwaniem, w mojej rodzinie do dzisiaj wstydza sie mowic o dziadku, ktory bedac Pol.Pol. przed wojna, za wspolprace z (chyba) B.CH. siedzial na Montelupich, skazany na KL Auschwitz,(mam numer) przeniesiony do Gross Rosen, zginal w tzw. pociagu smierci podczas ewakuacji.