Witaj Gościu

Cześć

Cieszę się, że do mnie zajrzałeś. Co to za stronka? Ujrzała światło dzienne latem 2010 r., chyba po prostu z potrzeby pisania. Wrzucam tu teksty przeróżne. Czasem coś urodzi się w danej chwili, to znowu pokażę efekt wielomiesięcznej pracy, gromadzenia różnych informacji, których szukam w książkach, archiwaliach, Internecie… Najczęściej dotyczą historii formacji stojących na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego, ale też dziejów mojej Małej Ojczyzny - miejsca, w którym łączą się trzy rzeki: Wisłoka, Jasiołka i Ropa. To malownicze bardzo, wyjątkowe pod wieloma względami, Jasielskie.

Poziom prac jest różny. Mają one głównie charakter popularyzatorski. Jednak – chciałbym to podkreślić, Szanowny Czytelniku - że moją ambicją jest być jak najbliżej prawdy.

Nie bądź rozczarowany, jeśli okaże się, że linki przekierowujące do innych tekstów nie będą działać. Skorzystaj wtedy z wyszukiwarki,a tekst łatwo znajdziesz. Linki nie działają z tego powodu, że to już trzecia odsłona tego bloga, w innym kawałku internetowej przestrzeni. Poprzednie strony po atakach spamowych musiały być wygaszane.

Ostatnie i polecane

Ciekawy projekt Magurycza dla mieszkańców Beskidu

Odkrywanie i upowszechnianie kultury regionu bez wątpienia ożywia lokalne społeczności. Budzi zainteresowanie, przyciąga turystów, a tym samym łączy ludzi. Od lat mówi się, że nasz region ma spory potencjał, zwłaszcza Beskid Niski. Przyznacie, że ten wyjątkowy zakątek kraju jest dużej mierze nieznany. Większość ludzi mieszkających tutaj niestety nawet nie zdaje sobie sprawy z tutejszego bogactwa kulturowego. Z kolejną ciekawą inicjatywą promującą region wystąpiło Stowarzyszenie Magurycz. Zgłosiło swój projekt do „Konkursu dla Domów Kultury”. Czy przejdzie? Sporo zależy od głosowania w Internecie.


Projekt „Ich? Nasze? Wspólne? wielokulturowa tożsamość mieszkańców Beskidu Niskiego” jest kierowany m.in. do młodzieży z Nowicy w powiecie gorlickim i okolicznych miejscowości. Oddajmy głos prezesowi Stowarzyszenia Szymonowi Modrzejewskiemu: „Marzeniem Magurycza jest aby w ramach projektu realizować różne cele, które powiązane są w istocie rzeczy z ochroną dziedzictwa kulturowego i wykorzystywaniem wielokulturowego bogactwa przeszłości dla teraźniejszości i przyszłości, co w przypadku Beskidu Niskiego, terenu tak dotkliwe okaleczonego przez wojnę i wysiedlenia ma niebagatelne znaczenie.”

Na zdjęciu S.Modrzejewski, foto z Wikipedia.pl.

Przedsięwzięcie skierowane jest m.in. do dzieci i młodzieży. Ma być pomocne „w wyrównywaniu szans dzieci i młodzieży z okolicznych wsi, która często narażona jest na wykluczenie społeczne w postpegieerowskich realiach. Mimo skromnych doświadczeń w realizowaniu projektów tak otwartych, wierzymy, że planowane rezultaty są osiągalne albowiem projekt został skonstruowany po rzetelnej analizie potrzeb lokalnych społeczności i rozmowach z mieszkańcami.” – Czytamy w tekście promującym projekt.

Szczegółowy opis projektu znajdziesz na stronie Newsweek.pl. (Głównym organizatorem jest Newsweek, Alior Bank, Fakt i Narodowe Centrum Kultury). Kliknij tutaj. Na tej stronie można zagłosować zwiększając szanse na uzyskanie środków na ten cel.

Stowarzyszenie Magurycz składa się z wolontariuszy i od wielu lat pracuje w Polsce i na Ukrainie. W powiecie jasielskim stowarzyszenie zajmowało się remontem kamiennych nagrobków i krzyży. Na tych stronach pisałem o Stowarzyszeniu w związku z ubiegłoroczna wystawą prezentującą dorobek Magurycza w Jasielskiej Bibliotece Publicznej. Tutaj znajdziesz ten tekst. Z fascynacji współistnieniem.

Zdjęcie z czołówki ze strony www.magurycz.org

Komentowanie wyłączone.