Witaj Gościu

Cześć

Cieszę się, że do mnie zajrzałeś. Co to za stronka? Ujrzała światło dzienne latem 2010 r., chyba po prostu z potrzeby pisania. Wrzucam tu teksty przeróżne. Czasem coś urodzi się w danej chwili, to znowu pokażę efekt wielomiesięcznej pracy, gromadzenia różnych informacji, których szukam w książkach, archiwaliach, Internecie… Najczęściej dotyczą historii formacji stojących na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego, ale też dziejów mojej Małej Ojczyzny - miejsca, w którym łączą się trzy rzeki: Wisłoka, Jasiołka i Ropa. To malownicze bardzo, wyjątkowe pod wieloma względami, Jasielskie.

Poziom prac jest różny. Mają one głównie charakter popularyzatorski. Jednak – chciałbym to podkreślić, Szanowny Czytelniku - że moją ambicją jest być jak najbliżej prawdy.

Nie bądź rozczarowany, jeśli okaże się, że linki przekierowujące do innych tekstów nie będą działać. Skorzystaj wtedy z wyszukiwarki,a tekst łatwo znajdziesz. Linki nie działają z tego powodu, że to już trzecia odsłona tego bloga, w innym kawałku internetowej przestrzeni. Poprzednie strony po atakach spamowych musiały być wygaszane.

Ostatnie i polecane

O galicyjskich żandarmach (6). Dyslokacja 1870 r.

Wpadł mi w ręce przeciekawy dokument z 1870 r. Jest to ręcznie, bardzo starannie,  sporządzona tabela dyslokacji C.K. Żandarmerii w Galicji i Bukowinie. Podane w niej są dane dotyczące liczebności żandarmów we wszystkich oddziałach, plutonach i posterunkach. Na tej podstawie opracowałem specjalny schemat  organizacyjny obrazujący ten problem w odniesieniu do Jasła i okolic. W tamtych czasach na terytorium  obecnego powiatu jasielskiego zlokalizowane były dwa posterunki Żandarmerii: w Jaśle i w Nowym Żmigrodzie.

„K. u K. Landen Gendarmerie Commando Nr 5” miało swoją stację sztabu w stolicy Galicji we Lwowie. Korpus podzielony był na cztery oddziały we Lwowie, Rzeszowie, Krakowie i Czerniowcach.

Ziemie dziś przynależne do powiatu jasielskiego wchodziły wówczas w skład dwóch powiatów. Istniało Starostwo Jasielskie ale Żmigrodczyzna znajdowała się poza jego granicami będąc częścią powiatu krośnieńskiego. Dopiero w 1878 r. miasto Nowy Żmigród i otaczających je 25 gmin wiejskich zostało włączonych w skład jasielskiego starostwa.

W 1970 r. granica pomiędzy powiatami jasielskim i krośnieńskim określała brzegi dwóch okręgów sądowych, a co za tym idzie – dwóch oddziałów żandarmerii. W Jaśle mieścił się posterunek liczący 14 funkcjonariuszy, wchodzący w skład oddziału krakowskiego. Natomiast w Nowym Żmigrodzie zlokalizowany był ośmioosobowy posterunek, jeden z 52 posterunków oddziału rzeszowskiego.

Zobacz ten schemat:

Komentowanie wyłączone.