Witaj Gościu

Cześć

Cieszę się, że do mnie zajrzałeś. Co to za stronka? Ujrzała światło dzienne latem 2010 r., chyba po prostu z potrzeby pisania. Wrzucam tu teksty przeróżne. Czasem coś urodzi się w danej chwili, to znowu pokażę efekt wielomiesięcznej pracy, gromadzenia różnych informacji, których szukam w książkach, archiwaliach, Internecie… Najczęściej dotyczą historii formacji stojących na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego, ale też dziejów mojej Małej Ojczyzny - miejsca, w którym łączą się trzy rzeki: Wisłoka, Jasiołka i Ropa. To malownicze bardzo, wyjątkowe pod wieloma względami, Jasielskie.

Poziom prac jest różny. Mają one głównie charakter popularyzatorski. Jednak – chciałbym to podkreślić, Szanowny Czytelniku - że moją ambicją jest być jak najbliżej prawdy.

Nie bądź rozczarowany, jeśli okaże się, że linki przekierowujące do innych tekstów nie będą działać. Skorzystaj wtedy z wyszukiwarki,a tekst łatwo znajdziesz. Linki nie działają z tego powodu, że to już trzecia odsłona tego bloga, w innym kawałku internetowej przestrzeni. Poprzednie strony po atakach spamowych musiały być wygaszane.

Ostatnie i polecane

Budynek komendy policji przed wojną

Oto stara fotografia sprzed wojny. Na zdjęciu, po prawej stronie, widzimy znaczną część budynku na rogu ulic Staszica i 3. Maja w Jaśle. Dziś tego domu już nie ma, został zniszczony przez niemieckich okupantów. A w nim właśnie przed wojną mieściła się siedziba Powiatowej Komendy Policji Państwowej. Zdjęcie otrzymałem z Muzeum Regionalnego w Jaśle.

Nie był to budynek własny policji, Policja Państwowa najczęściej wynajmowała lokale na swoje potrzeby. Właścicielem tego budynku – tak obszernego, że można go nazwać gmachem – przed wojną, była rodzina Steinhausów. Policja Państwowa wynajmowała część pomieszczeń na swoje biura. Na początku lat 20. a prawdopodobnie i później, na piętrze mieściła się ekspozytura śledcza (potem referat śledczy). Pracowali tam policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości kryminalnej, tu m.in. odbywały się przesłuchania zatrzymanych, tu pobierano odciski palców, wykonywano fotografię podejrzanych.

Foto: Archiwum Fotograficzne Muzeum Regionalnego w Jaśle. Za udostępnienie serdecznie dziękuję.

Komentowanie wyłączone.