Witaj Gościu

Cześć

Cieszę się, że do mnie zajrzałeś. Co to za stronka? Ujrzała światło dzienne latem 2010 r., chyba po prostu z potrzeby pisania. Wrzucam tu teksty przeróżne. Czasem coś urodzi się w danej chwili, to znowu pokażę efekt wielomiesięcznej pracy, gromadzenia różnych informacji, których szukam w książkach, archiwaliach, Internecie… Najczęściej dotyczą historii formacji stojących na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego, ale też dziejów mojej Małej Ojczyzny - miejsca, w którym łączą się trzy rzeki: Wisłoka, Jasiołka i Ropa. To malownicze bardzo, wyjątkowe pod wieloma względami, Jasielskie.

Poziom prac jest różny. Mają one głównie charakter popularyzatorski. Jednak – chciałbym to podkreślić, Szanowny Czytelniku - że moją ambicją jest być jak najbliżej prawdy.

Nie bądź rozczarowany, jeśli okaże się, że linki przekierowujące do innych tekstów nie będą działać. Skorzystaj wtedy z wyszukiwarki,a tekst łatwo znajdziesz. Linki nie działają z tego powodu, że to już trzecia odsłona tego bloga, w innym kawałku internetowej przestrzeni. Poprzednie strony po atakach spamowych musiały być wygaszane.

Ostatnie i polecane

Józef Kędrek naszym radnym na kolejną kadencję

Osiedle Hankówka nadal ma swojego  przedstawiciela w Radzie Miasta. Ponownie jest to Józef Kędrek. Zdobył on głosy 183 wyborców, to jest 3,72 % w swoim okręgu. Był to 17 wynik w mieście. Osiedle Hankówka przynależało do okręgu nr 2, w którym – tak jak w pozostałych dwóch – do zdobycia było 7 miejsc w radzie. Uprawnionych do głosowania było tu 10 003 mieszkańców. Radny z Hankówki rywalizował z 76 kandydatami.

Jak głosowali mieszkańcy osiedla? Na to pytanie precyzyjnie nie można odpowiedzieć, gdyż obwody głosowania nie pokrywają się z terytorium osiedli. Zdecydowana większość mieszkańców Hankówki oddawała swój głos w szkole przy ul. Piotra Skargi, ale np. mieszkający przy ul. Towarowej, w części przynależącej do naszego osiedla, wrzucali karty wyborcze do urny w lokalu wyborczym w szkole w Brzyszczkach.

Przy tym obwód nr 8 obejmował oprócz ulic osiedla Hankówki (Konopnickiej, Robotnicza, Rzemieślnicza, Zawodzie, Hankówka, Śnieżna i Cicha), także część Śródmieścia, i nie tylko (Rynek, Piotra Skargi, Podzamcze nr  1 i parzyste od nr 2 do nr 14, Marszałka Józefa Piłsudskiego od nr 7, Farna, Modrzejewskiego, Gołębia, Kilińskiego, Krótka, Kazimierza Wielkiego, Zielona, Stroma, Targowa, Wałowa, Plac Bartłomieja).

Z wyników Państwowej Komisji Wyborczej wynika, że Kędrek jest liderem, którego można nazwać „liderem lokalnym”. To właśnie wynik w „jednym jedynym” obwodzie (nr 8 ) zadecydował o jego sukcesie. Do urny w szkole przy ul. Piotra Skargi głos na niego oddało aż 165 wyborców (a więc tylko 18 głosów w pozostałych obwodach wyborczych 2 okręgu). Radny Kędrek zdobył głosy głównie tutaj, ale zwyciężył z ogromną przewagą. Uzyskał poparcie co czwartego głosującego. Kolejni w tym rankingu mieli o wiele słabsze wyniki: drugie miejsce zdobył Adam Koszelnik – 46, a trzecie – Zbigniew Cygnar – 41 głosów.

Mimo, że z danych obwodu 8 nie można wyjąć tych dotyczących tylko mieszkańców naszego osiedla, to jednak z niemal całkowitą pewnością można przyjąć, że to właśnie głosami Hankówki Józef Kędrek został wybrany do rady. Przy tym mieszkańcy osiedla byli w wyborze dosyć zgodni. Inni kandydaci, mieszkańcy naszego osiedla, którzy wystartowali z innych list wyborczych, odnotowali zdecydowanie mniejsze poparcie.

Należy podkreślić, że mieszkańcy Hankówki wykazali się wysokim poczuciem obowiązku  obywatelskiego. W naszym obwodzie nr 8 zanotowano bardzo wysoką frekwencję. Wyniosła ona 54,15% i była wyższa od średniej dla miasta o ponad 4% (49,76%)! Uprawnionych do głosowania było 1276 osób, wydano 636 kart do głosowania i tyle też trafiło do urny. 20 głosów było nieważnych.

Zdjęcie z portalu wyborczego komitetu „Jaślanie”, z listy którego startował Józef Kędrek. Radny jest wiernym kibicem Międzyosiedlowego Klubu Sportowego Jasiołka Hankówka-Brzyszczki.

Komentowanie wyłączone.